петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вен Ђибао и Владимир Путин: Кина и Русија заједно против кризе
Хроника

Вен Ђибао и Владимир Путин: Кина и Русија заједно против кризе

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 29. октобар 2008.

МОСКВА, 28. октобра (Танјуг) - Висок ниво развоја руско-кинеских односа омогућава уједињење две земље у супротстављању светској финансијској кризи, изјавио је данас кинески премијер Вен Ђибао после сусрета са председником руске владе Владимиром Путином.

Уједињење снага и јачање финансијско-економске сарадње две земље донеће корист стабилизацији националних привреда, финансија и тржишта капитала, рекао је Вен, који је синоћ допутовао у дводневну званичну посету Русији.

Двојица премијера су током разговора размотрила актуелна међународна питања и билатералне економске односе, а кинески премијер је рекао да је током размене мишљења са Путином достигнуто пуно разумевање о широком кругу питања.

Према речима Вена, политичку основу за сарадњу чини узајамно поверење, пренео је Итар-Тас.

Председник руске владе је рекао да ће обим робне размене између две земље бити рекордан и да ће премашити 50 милијарди долара.

Путин се заложио за ефикасније коришћење потенцијала у најразличитијим областима сарадње. Иступајући на Трећем руско-кинеском економском форуму он је рекао да, у условима финансијске кризе, две земље треба да усаврше међусобно обрачунавање у националним валутама, као и да је очигледна неопходност таквог етапног прелаза.

"Сада цео свет види и сви добро знамо да свет заснован на долару преживљава озбиљне проблеме", рекао је Путин.

У заједничком коминикеу истакнуто је да је данашњи сусрет протекао у атмосфери пријатељства и разумевања и да је донео значајне резултате. "Стране ће доследно јачати политичко поверење, промовисати практичну сарадњу, јачати партнерство и стратешку сарадњу на корист две државе и њихових народа, уносити још већи допринос подршци миру и стабилности у целом свету", истакнуто је у заједничкој изјави Путина и Вена. У коминикеу се наводи да су се стране договориле да продубљују руско-кинеску сарадњу у области истраживања Космоса.

Укупно је после међувладиних разговора у Москви било потписано 12 споразума, између осталог споразум о изградњи и експлоатацији нафтовода "Сковородино-граница са Кином", који представља крак нафтовода "Источни Сибир - Тихи океан".

Потписан је и споразум између "Вњешекономбанке" и кинеске Државне банке за развој о сарадњи у области заједничког финансирања руског-кинеских пројеката, а кредитни споразум потписали су и "Газпромбанка" и Извозно-увозна банка Кине.

Компанија "Росатом" и кинеска државна компанија за атомску индустрију сарађиваће у опремању кинеске атомске централе Т-Јанван. Владе су закључиле споразум о заједничкој изградњи, експлоатацији и управљању железничким мостом преко реке Амур, а руске компаније за производњу хеликоптера потписале су меморандум о разумевању о заједничком развоју цивилног хеликоптера.

Потписан је и споразум о сарадњи у области нанотехнологија између Руске корпорације за нанотехнологије и Министарства науке и технике Кине.

Следећи сусрет премијера биће одржан наредне године у Кини.

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер