петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вељко Лалић: Аутономија за север
Хроника

Вељко Лалић: Аутономија за север

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 19. септембар 2011.

Проблем Косова неће решити ни два албанска цариника, ни српске барикаде. Тај проблем ће на крају решити реалност у којој ће оба народа стати пред огледало и видети свој једини потез - поделу Косова. О томе данас, док се чека нека усијана глава да запали нови балкански фитиљ, наравно, није лако говорити. А можда и јесте.

Можда је баш сад моменат да се отвори то питање. И национално и на међународном плану. Можда је баш сад тренутак да се грађанима објасне неке ствари. Да им се каже да је српска јужна политика најкатастрофалнија у нашој историји. Да данас у Македонији и на Косову има више наших гробова него становника. Зашта су се наши дедови борили у Македонији? Колико вас зна?

Али, да не прилазимо Косову ни с историјске стране - јер је свима јасно да га је Слободан Милошевић само формално изгубио. Ајде да видимо шта је будућност за Косово. Како Београд, Приштина и Берлин виде Косово 2031? Хоће ли династија Тачи да асимилује Србе на северу Косова? Или ће Србија с пробуђеном Русијом да се врати на Косово? А шта би уопште био наш интерес да нас крмељиви Руси врате на Косово? Да градимо споменике Бори и Рамизу или Албанце опет учимо српски?

Ми нисмо исти народ, а на Балкану ни исти народи не желе да живе заједно. Према томе, ако занемаримо гуслање и предизборне кампање, наш интерес на Косову је да заштитимо свој народ и своје манастире. А како се то обезбеђује? Па, најширом могућом аутономијом за север Косова и екстериторијалношћу за средњовековне манастире.

Ово је практично загарантовано Ахтисаријевим планом, који је прихватила Приштина, а написао Вашингтон. И зато мислим да - у нестатусном делу наравно - наша власт мора да деактивира Ахтисаријев план и у њему уместо аутономије општина издејствује аутономију за север.

И онда да сви заједно чекамо. Али не Москву, већ Тирану. И тренутак када ће се 2031. ако не и много раније, Косово тражити да се припоји Албанији. То ће бити тренутак у којем ће нама да остану север Косова и екстериторијални манастири. Наравно, уколико буде Срба на северу Косова. И зато се данас не брани Косово, већ Срби на Косову. То је битна разлика... Јер, какво је питање - Кајмакчалан или ЕУ! Нема га...

(Прес, 18. 9. 2011)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер