петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Велика налазишта гаса узрок могућег сукоба Израела и Либана
Хроника

Велика налазишта гаса узрок могућег сукоба Израела и Либана

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 27. јул 2010.

Велика налазишта гаса под водама источног Средоземља могу да изазову нови сукоб између Израела и Либана. Обе државе тврде да су налазишта у њиховим територијалним водама. Хезболах каже да ће налазишта бранити ракетама.

Откриће великих налазишта гаса под водама источног Средоземља може да значи огромни економски добитак за Изреал и Либан - ако не изазове нови рат међу њима.

Милитантни Хезболах објавио је да Израел намерава да краде природни гас са либанске територије и заклео се да ће бранити налазишта својим ракетама.

Израел каже да поља на којима истражује гас не допиру до либанских вода, што је тврдња са којом се стручњаци изгледа слажу, али морска граница између двеју држава - које су званично и даље у рату - никада није тачно одређена.

Претња сукобом баца сенку на изгледе о замашном економском добитку за две суседне земље, обе сиромашне сировинама, док је Израел далеко одмакао у трци истраживања налазишта.

Два поља, Тамар и Далит, откривена прошле године, треба да почну продукцију 2012. Стручњаци кажу да садрже 160 милијарди кубних метара гаса што може да задовољи енергетске потребе Израела за две деценије.

Прошлог месеца, америчка енергетска компанија Нобл, део конзорцијума за експоатацију поља, изнела је предвиђање да ће Израел имати гас за извоз у Европу и Азију са трећег налазишта - Левиатан, за које се цени да има 450 милијарди кубних метара гаса.

Када почне вађење гаса из Тамара, енергетски трошкови Израела би могли да буду смањени за милијарду долара годишње, уз приход за државну касу од 400 милиона долара.

Свако налазиштите гаса било би више него добродошло либанској влади, чија се стопа задужености од око 52 милијарде долара или 147 одсто бруто домаћег производа, сматра за највишу на свету.

Међутим, опомена Хезболаха дошла је убрзо после саопштења компаније Нобл. Председник либанског парламента Наби Бери, савезник Хезболаха, каже да се Израел "претвара у нафташки емират, а да при томе заборавља чињеницу да налазиште, према мапама, залази у либанске територијалне воде."

Израелски комесар за нафту и рударство Јаков Мимран каже да су ове тврдње "глупост" и да су Лавиатан и два дуга поља у оквирима изаелске економске зоне.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер