Početna strana > Hronika > Velika Britanija: Štrajk zaposlenih u javnom sektoru zbog najavljenih mera štednje
Hronika

Velika Britanija: Štrajk zaposlenih u javnom sektoru zbog najavljenih mera štednje

PDF Štampa El. pošta
sreda, 29. jun 2011.

Velika Britanija će biti gotovo blokirana zbog štrajka zaposlenih u javnom sektoru koji su nezadovoljni najavljenim merama štednje, a posebno reformom penzionog sistema. Vlada, međutim, insistira da niko ne može biti pošteđen stezanja kaiša budući da je neophodno smanjiti javnu potrošnju za oko 80 milijardi funti.

Mere koje preporučuje jesu smanjenje broja radnih mesta u javnom sektoru i ukidanje beneficija koje idu uz njih, zatim povećanje starosne dobi za odlazak u državnu penziju sa 65 na 66 godina, kao i povećavanje „doprinosa” za penzijsko osiguranje na uštrb neto zarade.

Sem opšte štednje argument na koji se poziva vlada Dejvida Kamerona jeste činjenica da je prosečni životni vek Britanaca produžen i da će penziju primati duže, pa je stoga dodatnim ulaganjima neophodno „napumpati” penzioni fond.

Ostrvski mediji procenjuju da danas na posao neće otići svaki osmi Britanac zaposlen u državnom sektoru, što je oko 750.000 ljudi. Škole neće raditi, a zbog obustave rada javnih službi štrajk će se odraziti i na one koji u njemu ne učestvuju. Ovo je međutim samo početak velike serije protesta širom Ujedinjenog Kraljevstva, najavljuju sindikalne vođe.

„U četvrtak očekujemo da u štrajku učestvuju stotine hiljada zaposlenih koji su nezadovoljni najavljenim merama štednje. Očekujemo da će nam se od jeseni pridružiti milioni naših kolega”, upozorio je lider unije sindikata Mark Servotka i upozorio da je ovo početak radničke borbe koju Velika Britanija nije videla više od 30 godina.

Efekti današnjih protesta naročito će se osetiti na aerodromima jer se očekuju ogromna kašnjenja i zastoji. Stoga su agencije svojim klijentima savetovale da ukoliko ne moraju izbegnu današnji „crni četvrtak” za avio-saobraćaj.

Ne smatra samo Kameronov kabinet da štrajk nije baš najbolja ideja i da se ne održava u pravo vreme. Inače bliska sindikalnom pokretu opoziciona Laburistička partija savetuje otkazivanje protesta.

Njihov lider Ed Miliband je na svom blogu protestne šetnje nazvao „greškom” i „znakom neuspeha na obe strane”.

Britanska privredna komora je upozorila da će zbog zatvaranja škola mnogi roditelji biti prinuđeni da uzmu slobodan dan na poslu da bi mogli da čuvaju decu i da će to ostaviti traga na ekonomiji.

Potez sindikata je, čini se, rizičan i u pogledu medijskog efekta koji žele da proizvedu. Naime, na poslednjem velikom štrajku u Londonu krajem marta, kada se okupilo oko 250.000 nezadovoljnih Britanaca, najveću pažnju štampanih i elektronskih medija privukle su sporadične pojave, a ne centralna manifestacija. Tada su na naslovne strane i udarne vesti dospele vesti o dejstvu šačice samozvanih anarhista koji su razbijali izloge na prodavnicama, pisali grafite na javnim ustanovama i napadali policiju.

Britanski sindikalci tvrde da na Ostrvu situacija nije toliko loša kao u južnjačkim zemljama, poput, na primer, Grčke, i insistiraju da kaiš po svaku cenu mora biti olabavljen.

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li mislite da će u 2025. godini biti održani vanredni parlamentarni izbori?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner