петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Велика Британија, САД и Аустралија најавиле нови безбедносни пакт "АУКУС", који има за циљ "одбрану заједничких интереса у Индо-Пацифику и размену напредних технологија"
Хроника

Велика Британија, САД и Аустралија најавиле нови безбедносни пакт "АУКУС", који има за циљ "одбрану заједничких интереса у Индо-Пацифику и размену напредних технологија"

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 16. септембар 2021.

 Вашингтон -- Велика Британија, САД и Аустралија најавиле су посебан безбедносни пакт за размену напредних технологија, укључујући знање о подморницама на нуклеарни погон.

Партнерство, названо "АУКУС", има за циљ "одбрану наших заједничких интереса у Индо-Пацифику", рекли су лидери три земље у заједничком саопштењу.

Заједно са технологијом, делиће се и индустријске базе и ланци снабдевања. Одбрамбени пакт могао би да доведе до одустајања Аустралије од изградње подморница француског дизајна, преносе аустралијски медији.

Француска је добила уговор у износу од 50 милијарди долара (31 милијарду евра) за изградњу 12 подморница за аустралијску морнарицу 2016.

Договор је био највец́и аустралијски уговор о одбрани икада. Међутим, изградња подморница је погођена са кашњењима углавном због Цанберриног захтева да се многе компоненте набављају локално.

У среду су амерички председник Џо Бајден, британски премијер Борис Џонсон и његов аустралијски колега Скот Морисон издали заједничко саопштење о покретању новог безбедносног партнерства.

"Као прва иницијатива под Аукусом ... обавезујемо се на заједничку амбицију да подржимо Аустралију у набавци подморница на нуклеарни погон за Краљевску аустралијску морнарицу", наводи се у саопштењу.

"Ова способност ц́е промовисати стабилност у Индо-Пацифику и биц́е употребљена у знак подршке нашим заједничким вредностима и интересима", наводи се у саопштењу.

Лидери су рекли да је циљ "увести аустралијске способности у службу што је пре могуц́е", додајуц́и: "Аустралија остаје посвец́ена испуњавању свих својих обавеза као држава која нема нуклеарно оружје".

Даље је речено да ц́е се одбрамбени пакт такође фокусирати на сајбер способности, вештачку интелигенцију и "додатне подморске способности".

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер