Početna strana > Hronika > Vei Đinhua: Kina će podržati nove pregovore Beograda i Prištine
Hronika

Vei Đinhua: Kina će podržati nove pregovore Beograda i Prištine

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 30. septembar 2010.

Kineska strana poštuje izbor srpskog naroda, poštuje unutrašnju i spoljnu politiku Vlade Republike Srbije, pošto samo srpski narod i vlada najbolje poznaju svoje osnovne interese. Kineska strana se po kosovskom pitanju dosledno zalaže za težnju putem dijaloga ka rešenju prihvatljivom za obe strane. Kineska strana će podržati bilo koje akcije u koristi restartovanja dijaloga i pregovora, kaže u intervjuu za Danas Vei Đinhua, ambasador Kine u Beogradu. Kineski diplomata dodaje da je stav Pekinga povodom Kosova dosledan, te da rezolucija SBUN 1244 predstavlja osnovu rešavanja tog pitanja.

Kako ocenjujete bilateralne odnose Srbije i Kine?

Iako su Kina i Srbija geografski udaljene, postoji tradicionalno prijateljstvo između dve zemlje i dva naroda. Predsednik Boris Tadić je avgusta prošle godine imao uspešnu posetu Kini kada su dve zemlje uspostavile strateško partnerstvo. Od tada kinesko-srpski odnosi su krenuli kolosekom brzog razvoja. Ovogodišnjom, julskom, uspešnom posetom predsednika Svekineskog narodnog kongresa Vu Banguoa Srbiji, produbljeno je međusobno političko poverenje između dve zemlje, postignuti su veliki napreci u saradnji u ekonomsko-trgovinskoj oblasti, posebno u izgradnji infrastrukturnih objekata. Takođe, na polju kulturne, zdravstvene, prosvetne i sportske oblasti neprestano se postižu pozitivni rezultati. Kineska strana poklanja veliku pažnju razvijanju kinesko-srpskih odnosa, spremna je da dalje održava trend međusobnih poseta na visokom nivou i neprekidno povećava međusobno političko poverenje dve zemlje. Nadamo se da će dve strane i na projektu izgradnje mosta Zemun - Borča, dalje proširiti praktičnu saradnju u ekonomsko-trgovinskoj, kulturno-prosvetnoj, zdravstvenoj i ostalim oblastima.

Šta će se dogoditi kada Kina pretekne SAD i postane sila broj jedan u svetu?

Istovremeno sa brzim razvojem Kine, ljudi sa svih strana pokazuju veliko interesovanje za budući tok razvoja Kine. Mogu jasno svima kazati da će Kina i dalje odlučno ići putem mirnog razvoja. To podrazumeva kao prvo da se Kina zalaže za korišćenje povoljne međunarodne okoline kako bi ostvarila sopstveni razvoj i svojim razvojem doprinosila očuvanju i podsticanju svetskog mira. Drugo, Kina uglavnom ostvaruje razvoj sopstvenim snagama. Treće, Kina će insistirati na osnovnoj državnoj politici reforme i otvaranje prema svetu, na osnovu ravnopravnosti i uzajamne koristi proširićemo međunarodnu saradnju i maksimalnim korišćenjem domaćeg i međunarodnog tržišta ostvariti međusobnu korist i zajedničku pobedu. U međunarodnim odnosima, Kina sprovodi samostalnu i nezavisnu mirnodopsku diplomatsku politiku, insistira da su sve zemlje jednake, bez obzira velike ili male, jake ili slabe, bogate ili siromašne. Ne meša se u unutrašnje stvari i ne nameće svoju volju drugima. Istovremeno, Kina sprovodi defanzivnu odbrambenu politiku, ne predstavlja vojnu pretnju bilo kojoj zemlji i nikada neće pokušati da dominira svetom. Kina se zaleže za koegzistenciju sa svim zemljama sveta, sa kojim zajedno unapređuje izgradnju harmoničnog sveta mira, razvoja i prosperiteta. Ekonomski i socijalni napredak i poboljšavanje života naroda predstavljaju prvobitni zadatak Kine.

Nedavno ste najavili da je sudski slučaj kineskog konzorcijuma „Feniks“ koji je ostao bez 13 hektara zemljišta, iako je srpskoj firmi „Žito Dunav“ platio sedam miliona evra, od suštinskog interesa za buduće ekonomske odnose Kine i Srbije. Možete li da precizirate kakve bi posledice mogao da ima ovaj sudski spor?

Trenutno u Srbiji radi, školuje se i posluje oko 6.000 Kineza. Oni žive u harmoniji sa srpskim stanovništvom, uložili su neumorne napore i pozitivne doprinose unapređenju međusobnog upoznavanja i prijateljstva između dva naroda i proširivanju ekonomskih i socijalnih osnova prijateljskih odnosa dve zemlje. Smatramo da poslovne aktivnosti kineskih biznismena u Srbiji predstavljaju važan sastavni deo ekonomsko-trgovinskih aktivnosti između dve zemlje. Nadamo se da će njihova prava biti legitimno i efikasno zaštićena. U Slučaju Feniksa je reč o velikom novcu i to se tiče suštinskih interesa brojnih kineskih biznismena u Srbiji. Kineska Ambasada u Srbiji poklanja veliku pažnju tom slučaju i tesno prati razvoj sudskog procesa i spremna je da i dalje pruža potrebnu pomoć legitimnoj zaštiti interesa kineskih državljana i dijaspora. Nadamo se i verujemo da će se relevantne srpske institucije pravedno i nepristrasno odnositi prema kineskim biznismenima na sudu i da će u skladu sa zakonom zaštiti prava i interese kineskih biznismena i poverenje investitora i tako unaprediti stabilan i zdrav budući razvoj ekonomsko-trgovinskih odnosa Kine i Srbije.

Kina je zabeležila uspon na svetskoj političkoj sceni. Nedavno je obelodanjeno da je pretekla Japan, te sada zauzima drugo mesto po ekonomskoj snazi u svetu. Kako komentarišete takav sled događaja?

Prema skorijem izveštaju medija, kineski BDP je u drugom tromesečju ove godine prešao japanski i Kina je dospela na drugo mesto u svetu. Međutim, ne treba samo da gledamo ekonomske kapacitete nego i stanovništvo. BDP po glavi stanovnika trenutno iznosi 3,700 dolara, što je samo 30 odsto svetskog proseka, a Kina se našla iza stotog mesta u svetu. Prema standardima UN-a, u Kini živi 150 miliona siromašnih od čega 15 miliona živi u nemaštini sa izuzetno malim prihodima na godišnjem nivou manje od 120 dolara. Razvoj u istočnom i zapadnom delu zemlje je neuravnotežen, ekonomska struktura i način rasta ekonomije nisu baš racionalni. Činjenica da je Kina zemlja u razvoju nije promenjena. Da bi se ostvarila svestrana modernizacija i svi građani živeli u idealnim uslovima, pred nama je dug put.

(Danas)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner