субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Веи Ђинхуа: Кина ће подржати нове преговоре Београда и Приштине
Хроника

Веи Ђинхуа: Кина ће подржати нове преговоре Београда и Приштине

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 30. септембар 2010.

Кинеска страна поштује избор српског народа, поштује унутрашњу и спољну политику Владе Републике Србије, пошто само српски народ и влада најбоље познају своје основне интересе. Кинеска страна се по косовском питању доследно залаже за тежњу путем дијалога ка решењу прихватљивом за обе стране. Кинеска страна ће подржати било које акције у користи рестартовања дијалога и преговора, каже у интервјуу за Данас Веи Ђинхуа, амбасадор Кине у Београду. Кинески дипломата додаје да је став Пекинга поводом Косова доследан, те да резолуција СБУН 1244 представља основу решавања тог питања.

Како оцењујете билатералне односе Србије и Кине?

Иако су Кина и Србија географски удаљене, постоји традиционално пријатељство између две земље и два народа. Председник Борис Тадић је августа прошле године имао успешну посету Кини када су две земље успоставиле стратешко партнерство. Од тада кинеско-српски односи су кренули колосеком брзог развоја. Овогодишњом, јулском, успешном посетом председника Свекинеског народног конгреса Ву Бангуоа Србији, продубљено је међусобно политичко поверење између две земље, постигнути су велики напреци у сарадњи у економско-трговинској области, посебно у изградњи инфраструктурних објеката. Такође, на пољу културне, здравствене, просветне и спортске области непрестано се постижу позитивни резултати. Кинеска страна поклања велику пажњу развијању кинеско-српских односа, спремна је да даље одржава тренд међусобних посета на високом нивоу и непрекидно повећава међусобно политичко поверење две земље. Надамо се да ће две стране и на пројекту изградње моста Земун - Борча, даље проширити практичну сарадњу у економско-трговинској, културно-просветној, здравственој и осталим областима.

Шта ће се догодити када Кина претекне САД и постане сила број један у свету?

Истовремено са брзим развојем Кине, људи са свих страна показују велико интересовање за будући ток развоја Кине. Могу јасно свима казати да ће Кина и даље одлучно ићи путем мирног развоја. То подразумева као прво да се Кина залаже за коришћење повољне међународне околине како би остварила сопствени развој и својим развојем доприносила очувању и подстицању светског мира. Друго, Кина углавном остварује развој сопственим снагама. Треће, Кина ће инсистирати на основној државној политици реформе и отварање према свету, на основу равноправности и узајамне користи проширићемо међународну сарадњу и максималним коришћењем домаћег и међународног тржишта остварити међусобну корист и заједничку победу. У међународним односима, Кина спроводи самосталну и независну мирнодопску дипломатску политику, инсистира да су све земље једнаке, без обзира велике или мале, јаке или слабе, богате или сиромашне. Не меша се у унутрашње ствари и не намеће своју вољу другима. Истовремено, Кина спроводи дефанзивну одбрамбену политику, не представља војну претњу било којој земљи и никада неће покушати да доминира светом. Кина се залеже за коегзистенцију са свим земљама света, са којим заједно унапређује изградњу хармоничног света мира, развоја и просперитета. Економски и социјални напредак и побољшавање живота народа представљају првобитни задатак Кине.

Недавно сте најавили да је судски случај кинеског конзорцијума „Феникс“ који је остао без 13 хектара земљишта, иако је српској фирми „Жито Дунав“ платио седам милиона евра, од суштинског интереса за будуће економске односе Кине и Србије. Можете ли да прецизирате какве би последице могао да има овај судски спор?

Тренутно у Србији ради, школује се и послује око 6.000 Кинеза. Они живе у хармонији са српским становништвом, уложили су неуморне напоре и позитивне доприносе унапређењу међусобног упознавања и пријатељства између два народа и проширивању економских и социјалних основа пријатељских односа две земље. Сматрамо да пословне активности кинеских бизнисмена у Србији представљају важан саставни део економско-трговинских активности између две земље. Надамо се да ће њихова права бити легитимно и ефикасно заштићена. У Случају Феникса је реч о великом новцу и то се тиче суштинских интереса бројних кинеских бизнисмена у Србији. Кинеска Амбасада у Србији поклања велику пажњу том случају и тесно прати развој судског процеса и спремна је да и даље пружа потребну помоћ легитимној заштити интереса кинеских држављана и дијаспора. Надамо се и верујемо да ће се релевантне српске институције праведно и непристрасно односити према кинеским бизнисменима на суду и да ће у складу са законом заштити права и интересе кинеских бизнисмена и поверење инвеститора и тако унапредити стабилан и здрав будући развој економско-трговинских односа Кине и Србије.

Кина је забележила успон на светској политичкој сцени. Недавно је обелодањено да је претекла Јапан, те сада заузима друго место по економској снази у свету. Како коментаришете такав след догађаја?

Према скоријем извештају медија, кинески БДП је у другом тромесечју ове године прешао јапански и Кина је доспела на друго место у свету. Међутим, не треба само да гледамо економске капацитете него и становништво. БДП по глави становника тренутно износи 3,700 долара, што је само 30 одсто светског просека, а Кина се нашла иза стотог места у свету. Према стандардима УН-а, у Кини живи 150 милиона сиромашних од чега 15 милиона живи у немаштини са изузетно малим приходима на годишњем нивоу мање од 120 долара. Развој у источном и западном делу земље је неуравнотежен, економска структура и начин раста економије нису баш рационални. Чињеница да је Кина земља у развоју није промењена. Да би се остварила свестрана модернизација и сви грађани живели у идеалним условима, пред нама је дуг пут.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер