петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Веи Ђингхуа: Пекинг неће променити став према Србији
Хроника

Веи Ђингхуа: Пекинг неће променити став према Србији

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 11. децембар 2010.

Надамо се да ће Србија наставити да разуме и подржава кинеску страну када је реч о пит ањима од виталног интереса за Кину.

Да ли одлазак заштитника грађана Саше Јанковића на доделу Нобелове награде за мир значи да је Србија прекршила обећање дато Кини да неће присуствовати овом догађају?

Када је реч о одлуци Владе Републике Србије да у последњем часу промени свој став и пошаље омбудсмана на доделу Нобелове награде, ми дубоко жалимо, али разумемо притисак под којим је и ситуацију у којој се налази Република Србија. Уручење Нобелове награде криминалцу Лију Сјаобоу који пропагира да „Кина треба још 300 година да буде колонија” и да „она мора бити подељена на 18 нових држава”, и који је дуго подстицао рушење националне владе, потпуно је против добрих мотива Нобелове награде која симболизује „браниоца мира” и представља понижење за њу. Верујем да ће народ Србије који је бојкотовао доделу Нобелове награде Ахтисарију потпуно разумети став кинеске стране.

Да ли и какве последице таква одлука може да има по односе Србије и Кине?

Кина као земља принципа, која цени осећања народа Србије и никад их нисмо повредили неће тек тако променити став према односу наше две земље. Ми ћемо наставити да на основу принципа међусобног поштовања, једнакости, обостране користи и међусобног немешања у унутрашњу политику, независно од разлика у идеологији, друштвеном уређењу и систему вредности, продубљујемо стратегијско партнерство Кине и Србије. Као и увек ми ћемо подржавати оправдану бригу српске стране око питања Косова, а истовремено се надамо да ће Србија наставити да разуме и подржава кинеску страну када је реч о питањима од виталног интереса за Кину.

Кинески амбасадор у Председништву и МСП-у

Кинески амбасадор господин Веи Ђингхуа тражио је јуче пријем у Председништву Србије и у Министарству спољних послова. Он је тражио објашњење за промену става Београда чији је представник ипак присуствовао додели Нобелове награде за мир, сазнаје „Политика”. 

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер