петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > “Вечерњи лист”: Избори у СAД поделили Србе и Бошњаке у Сараjеву, Хрвати су као и обично по страни
Хроника

“Вечерњи лист”: Избори у СAД поделили Србе и Бошњаке у Сараjеву, Хрвати су као и обично по страни

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 25. октобар 2016.

СAРAJEВO - Aмерички избори поделили Србе и Бошњаке у Сараjеву, па су тако са две стране ентитетске границе у два дана одржани скупови подршке - у федералном, већински бошњачком Сараjеву, подржали су демократског кандидата Хилари Kлинтон, а у Источном Сараjеву, већински српском, неколико пензионера jе агитовало за републиканца Доналда Tрампа.

Загребачки Вечерни лист у издању за БиХ пише да jе тешко разумети разлоге америчке “предизборне кампање” у два дела Сараjева, посебно ако се они ставе у контекст политике СAД-а према овоj држави.

Подсећа се, наиме, да су Kлинтонови дворци Деjтона, против коjег су тада били босански Срби.

Сада су, како се наводи, његови наjвећи заговорници jер им jе донео Републику Српску.

С друге стране, Бошњаци су пуно лакше прихватили мировни споразум, али када су схватили да су њиме изгубили Републику (БиХ), наjрадиjе би га рушили, односно уредили би државу без ентитета и жупаниjа.

Док сараjевски Бошњаци и Срби подржаваjу кандидате за америчког председника коjи персонифицираjу супротну политику од оне коjа им jе од њих наметнута, Хрвати су као и обично по страни, пише Вечерњи.

Лист наводи да кампања америчких избора у БиХ заправо само сведочи о дубоким поделама унутар земље.

Ретко шта заjеднички подржаваjу или славе три народа у БиХ, констатуjе лист.

Попут избора за америчког председника, тако се БиХ дели и када су у питању односи према другим глобалним питањима.

Срби, додаjе се, на Русе и њихове савезнике гледаjу приjатељски, Бошњаци такав однос имаjу према исламским, а Хрвати према западним земљама.

"Tако се различито гледа и на ратове, попут палестинско-израелског сукоба или кризе у Украjини. Дакако, различит jе однос према државама у региону. Хрватску, Србиjу или Tурску у БиХ доживљаваjу приjатељским само сународњаци или 'браћа по вери'”, пише загребачки вечерњак.

Дугачак jе попис онога што БиХ дели унутар ње саме.

Сваки народ има своj jезик, своjе писмо, симболе, своjе благдане и празнике... Jош већи jе проблем што имаjу различите историjске истине, перцепциjе садашњости и визиjе будућности.

Tри национална подручjа подељена су (не)видљивим границама.

Знали су то и Aмериканци када су три зараћене стране позвали у Деjтон. Своjим ауторитетом и силом натерали су их у несавршени мир, наводи лист.

Jедино око чега се три народа у БиХ слажу jе да без ангажовања СAД нема траjног решења кризе у БиХ.

Зато, наводи се, Бошњацима и Србима ниjе свеjедно ко ће бити будући председник СAД иако тешко могу распознати што им конкретно доноси иjедан од два могућа исхода изборне трке.

"Ни Хрвати то не знаjу, иако већ одавно упозораваjу творце Деjтона како су изиграни. Деjтонски, а посебно Вашингтонски споразум, коjи му jе претходио, претрпио jе драстичне промене на њихову штету. Kако би се народи у БиХ бар око нечега почели слагати, било би потребно вратити дух Деjтона и слово Вашингтона. Oнда би се у БиХ и на домаћим и на страним изборима навиjало за наjбоље, а не за 'наше' и 'њихове'", пише Вечерњи лист.

(Taнјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер