петак, 17. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вечерње новости: Више од 30 земаља пријављено за дебату о Хагу у УН
Хроника

Вечерње новости: Више од 30 земаља пријављено за дебату о Хагу у УН

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 06. април 2013.

Више од 30 земаља пријавило се за дебату о Хашком трибуналу 10. априла, у Хагу спремају бојкот. Ставове о суду за ратне злочине изнеће амбасадори Русије, Кине и ЕУ, Америка се још чека

ДО дебате о раду Хашког трибунала, коју је за 10. април заказао председник Генералне скупштине УН Вук Јеремић, остало је мало времена, а списак земаља које су се пријавиле за учешће премашио је 30 и стално расте, сазнају ”Новости”. Због великог интересовања, могуће је да ће се дебата продужити на два дана, како би сви могли да говоре.

Сви кључни светски играчи, осим Америке, која се још није пријавила, узеће реч у расправи и изнети своје виђење улоге међународне кривичне правде у процесу помирења. Ставове Русије, Кине и ЕУ за говорницом ГС изнеће њихови амбасадори при УН. И у име Хрватске, Турске, Бразила, Јужне Африке, Швајцарске, Аргентине, Пакистана, Колумбије, Палестине, Египта највероватније ће говорити њихове сталне дипломате на Ист Риверу.

За дебату се пријавила и БиХ, спремљен је и говор који је усаглашен, али још није донета одлука да ли ће се у Генералној скупштини присутнима обратити председник тројног Председништва Небојша Радмановић.

УЧЕШЋЕ у расправи одбио је и председник Хашког трибунала Теодор Мерон, који је, пре неколико дана, на трибини у Вашингтону, поручио да му ту није место. Због одбијања судија и тужилаца Трибунала да се појаве на дебати у Уједињеним нацијама, институцији која је суд основала и дала им мандат, није искључено да се у наредном периоду покрене питање њихове одговорности.

И невладине организације, медији, експерти из целог света показали су велико интересовање за учешће у расправи. Међутим, како за ”Новости” кажу дипломатски извори из Њујорка, коначна листа говорника држаће се у тајности до пред саму расправу, јер се догађало да због великих притисака они који су званично потврдили учешће, после неколико дана одустану.

Међу њима су, како тврди наш извор, и Кенет Рот, директор ”Хјуман рајтс воча”, Тина Интелман, председник Парламентарне скупштине земаља потписница римског статута Међународног кривичног суда, као и председник Међународног кривичног суда Сангхјун Сонг.

У петак је у кабинет председника ГС стигло писмо судије Фауста Покара, који је гласао против ослобађајуће пресуде хрватским генералима Анти Готовини и Младену Маркачу. Покар наводи да је желео да узме учешће у расправи, али да је у томе спречен, јер је председник Суда за ратне злочине у Руанди, изненада, заказао састанак свих судија и тужилаца, и то баш за 10. април!

Председник ГС за ”Новости” каже да одбијање Мерона да се појави на расправи коју сазива организација од које је добијен мандат представља очигледан доказ да постоје проблеми у функционисању међународног кривичног правосуђа:

НА дебату о Хагу неће доћи ни бивша хашка тужитељка Карла дел Понте. Она се захвалила на позиву и поручила да, иако је била веома заинтересована да изнесе своје ставове, није у могућности да допутује у Њујорк.

- Хашки трибунал за бившу Југославију је свакако најдрастичнији пример подбачаја у практично свим областима због којег је основан, али расправа ће бити много шира. Главни циљ је да се такве трагичне грешке не понове.

Јеремић каже да је зато веома важно да је покушај бојкота, који је предводио амбасадор Јордана при УН - доживео неуспех.

- Како тренутно стоје ствари, једина земља која неће учествовати је Јордан, који је практично жртвован од стране оних који су покушали да спрече одржавање дебате а да се тиме не компромитују директно - додаје Јеремић.

Србија ће 10. априла у ГС бити представљена на највишем председничком нивоу, а у поподневним панелима из наше земље говориће и Саво Штрбац из ”Веритаса” и историчар Чедомир Антић.

(Вечерње новости) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер