Početna strana > Hronika > Večernje novosti: Tomislav Nikolić i patrijarh Irinej razgovarali o mogućnosti da se za položaj SPC na KiM predloži model Vatikana
Hronika

Večernje novosti: Tomislav Nikolić i patrijarh Irinej razgovarali o mogućnosti da se za položaj SPC na KiM predloži model Vatikana

PDF Štampa El. pošta
utorak, 29. decembar 2015.

Beograd -- Predsednik Srbije Tomislav Nikolić i patrijarh Irinej razgovarali su o mogućnosti da se za položaj SPC na KiM predloži model Vatikana, pišu "Večernje novosti".

Njihov susret održan je u jeku priprema za nastavak dijaloga sa Prištinom, a prema najavama srpskog pregovaračkog tima, naša vlada za novi krug tema namerava da kandiduje upravo pitanje statusa SPC i njene imovine u našoj južnoj pokrajini.

Iz Patrijaršije je saopšteno da su predsednik i patrijarh razmatrali probleme Crkve i naroda na KiM "sa naročitim osvrtom na perspektivu koja se može očekivati posle otvaranja Poglavlja 35 u pregovorima sa EU".

Nikolić je i u svojoj prvoj platformi o KiM od pre tri godine predvideo da SPC u okviru suštinske autonomije KiM, ima položaj koji Rimokatolička crkva, odnosno Vatikan, ima prema Italiji.

Nikolić je u intervjuu za B92 naveo šta je u svojoj prvoj platformi predvideo kao rešenje za SPC na KiM.

”Predviđeno je da SPC u okviru suštinske autonomije na KiM, ima status koji rimokatolička crkva ima u Italiji, koji ima Vatikan. Treba napraviti sporazum koji bi podržale sve međunarodne organizacije. Mislim da ne postoji drugačiji način. Zašto ne bi bilo realno. Imaju imovinu, stariji su, ne kažem da treba prepisivati, ne treba kao Vatikan da ima status države, ali ono što imaju dole, ne sme da zavisi od prištinskih vlasti. Zato SPC mora da se izjasni, da kaže da bilo koji autoritiet iz PR ne može da ima uticaj na naša prava, običaje, život, manastire. Ispada da se do konferencije Unesko niko nije zauzimao za status SPC, a crkva je imala stav da bi time priznala da postoji Kosovo. Pa ni mi je ne priznajemo, ali je ona prisutna dole gde mi nismo i obavlja funkcije koje mi kao država ne možemo”, objasnio je Nikolić.

Tada je SPC neformalno odbacila ovaj predlog, jer je bilo tumačenja da bi odnos prema kosovskim organima vlasti mogao da se protumači kao najava priznavanja nezavisnosti pokrajine. Umesto toga, Crkva je neformalno predložila međunarodne garancije za njen status i imovinu u pokrajini.

Ovaj predlog, ukoliko se ne promeni, trebalo bi da bude platforma za buduće razgovore u Briselu, čija će tema biti položaj Srpske crkve.

Vatikanski model SPC je tada odbila smatrajući i da ovaj primer nije adekvatan situaciji u kojoj se nalazi Eparhija raško-prizrenska na KiM. Vatikan, Italija i grad Rim nisu opterećeni prošlošću, nacionalnim sukobima i verskim razlikama, kakve postoje u južnoj pokrajini.

Za Crkvu je zato bio prihvatljiviji autoritet EU ili UN, koji bi bio zalog za definisanje statusa, imovine i misije Crkve, bez direktnog kontakta sa vlastima u Prištini i zaključenja bilo kakvog sporazuma.

Obrazlažući vatikanski model kao rešenje, predsednik ovih dana obično ističe da to ne bi značilo da SPC treba da ima status države na Kosovu, već da iznese svoj stav i da razgovara sa Prištinom, a da od nje ne zavisi.

Dokument koji reguliše odnose Italije i Svete stolice potpisan je 1929. i poznatiji je kao "Lateranski ugovori" (po palati u kojoj su potpisani). Italija je njima priznala suverenost Svete stolice nad područjem Države Vatikanskog Grada koji je postao i poseban subjekt međunarodnog prava. Ugovorima je regulisan i položaj Katoličke crkve u Italiji i finansijska nagodba povodom potraživanja Svete stolice za gubitak svoje imovine.

(Večernje novosti)  

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner