субота, 11. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вечерње новости: Приватни извршитељи плене и због 100 динара дуга за струју!
Хроника

Вечерње новости: Приватни извршитељи плене и због 100 динара дуга за струју!

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 23. август 2014.

ПРИВАТНИ извршитељи закуцаће од понедељка на врата 100.000 домаћинстава која нису платила старе дугове за струју. Сви који имају заостале рачуне закључно са новембром прошле године, имају још осам дана да их измире. Ако не плате дажбине из „старе фиоке“, извршитељи ће се наплаћивати од плата, пензија, рачуна у банци, а неки могу да остану и без непокретности. На листи су и они који дугују - свега 100 динара за киловате!

Први предмети стигли су извршитељима у четвртак, а посао је преузело 75 канцеларија из Београда, иако су дужници широм Србије, јер је по закону надлежност извршитеља по седишту повериоца, објашњава за „Новости“ Светлана Манић, портпарол Коморе извршитеља.

- Извршитељи ће прво дужницима послати од недеље закључке о извршењу, са тачним износом дуга, камате и трошкова поступка - каже Манић. - Грађани имају рок од осам дана од добијања закључка да плате обавезе. Ако их не измире, мораће да плате у поступку принудног спровођења, али онда расту и трошкови поступка и трошкови камате, односно цело задужење. Дужницима је најјефтиније да дуг измире одмах.

Опомене ће стићи оним дужницима који нису платили старе рачуне закључно са јулом и августом прошле године, а од своје дистрибуције су добили опомену, објашњава Горан Раденковић, директор Сектора за оперативну подршку у предузећу „ЕПС Снадбевање“.

- Извршитељима смо послали податке за дужнике који дугују од 100 динара па навише за електричну енергију - објашњава Раденковић. - Опомене су им стизале током маја ове године, а они који су се оглушили о њих, мораће да одговарају даље. Укупно 103.826 домаћинстава у Србији дугује 1,1 милијарду динара. Рок за застарење дуговања је годину дана, па, да их нисмо увели у поступак принудне наплате сада, све би то застарило.

Просечни дужник у нашој земљи има прошлогодишњих неизмирених рачуна за струју у вредности од око 10.000 динара. Највеће заостале комуналије за електричну енергију лане нису платили Војвођани, који дугују просечно 12.900 динара за киловате, а најниже износе дугују Београђани и то око 4.800 динара у просеку.

Од укупно 1,1 милијарде нагомиланих дуговања највише одлази у „Електросрбију“. Дистрибуција која снадбева Краљево, Крушевац, Чачак, Ужице, Јагодину, Нови Пазар, Ваљево и околна места, дугује чак 447 милиона динара за старе рачуне за струју.

- На територији „ЕлектроСрбије“ имамо 40.713 неплатиша. - додаје Раденковић. - И у Војводини је велики дуг, њени потрошачи нису платили дажбине за електричну енергију у износу од 237 милиона динара.

РАЧУНИ за август први су који ће потрошачима стићи без претплате за јавни медијски сервис. Како овог месеца престаје да важи Закон о радиодифузији и ступа на снагу Закон о јавним медијским сервисима, домаћинства ће, барем неколико месеци, бити ослобођена ове дажбине. Уплате за РТВ претплату за јул, купци ће моћи да измире као и до сада и до изласка обрачуна за август. Тако, од када добију рачуне за овај месец па надаље, све уплате потрошача одлазиће на намиривање дуга за струју.

Београд је накупио 68 милиона динара дуга, а дистрибуција која снадбева Крагујевац, Смедерево и Пожаревац - укупно 187 милиона динара.

Дужника у Нишу, Лесковцу, Врању и Пироту има 12.000, а они ће се теретити за 160 милиона динара.

НАЈМАЊА накнада за извршитеље, према тарифи, износи 3.600 динара са ПДВ за дуг до 30.000 динара. С већим потраживањем расту и тарифе. Додатно се плаћа и свака нова предузета радња. Ако грађани плате у року од осам дана, накнада се смањује на 1.800 динара.

- Уколико не плате у овом року, извршитељи ће након прибављања података о имовини дужника принудно спроводити наплату. То значи да ће дуг наплаћивати са плате, пензије, рачуна у банци, запленом возила и, у крајњем случају, ако не буде друге имовине, запленом и продајом покретне имовине - каже Манић. - Приликом опредељивања са које ће имовине спроводити принудну наплату водићемо рачуна о сразмери висине дуга и шта дужник поседује. То значи да ако дужник има рачун у банци неће му бити заплењена кућа.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер