петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вечерње новости: Немачка, Велика Британија и Аустрија против кандидатуре Србије
Хроника

Вечерње новости: Немачка, Велика Британија и Аустрија против кандидатуре Србије

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 03. децембар 2011.

Још ништа није готово, иако је немачка канцеларка Ангела Меркел у петак тврдо и отворено поручила да Србија није заслужила кандидатуру. Извори ”Новости” из Брисела тврде да ће се тешка дипломатска утакмица играти до последње секунде и да ће се коначна одлука скројити тек у понедељак, 5. децембра, на састанку европских шефова дипломатија. Од тога шта буду одлучили министри зависиће и дефинитивни став европских лидера у петак, 9. децембра.

Огромна већина земаља чланица стоји на становишту да Србији већ сада треба одобрити статус. Али одлуке се доносе консензусом, тако да ће све зависити од оних земља које и даље сумњичаво врте главом - Немачке, Велике Британије и Аустрије.

Према сазнањима ”Новости”, опет је на делу дипломатска трговина између Француске и Немачке, у којој је један од улога и европски пут наше земље. Наиме, Париз и Берлин су отворено заузели супротне позиције када је реч о напретку Црне Горе и Србије.

Француска подржава нашу кандидатуру, али не и датум преговора за Подгорицу. Немачки став је обрнут - канцеларка Ангела Меркел тражи да се Србији спусти рампа за статус, а Црној Гори отворе претприступни разговори. Званични Париз тренутно интензивно покушава да убеди Немачку да ће негативна одлука лоше утицати на даљи ток европских интеграција Србије и, уопште, на целу ситуацију на Балкану и заузврат нуди кооперативност око Црне Горе.

За ”обарање руку” између француског председника Николе Саркозија и Меркелове остала су још само два дана, а у фото-финишу све стране оштрим изјавама јачају заузете позиције.

- Пут Србије у ЕУ могућ је само уз нормализацију односа са Косовом. Сукоби на северу су неприхватљиви - поручила је Меркелова и позвала српску владу на промену курса.

Званични Београд, али и политичари у Бриселу још остављају простор да ће током викенда попустити тврда линија Немачке у којој ће у недељу боравити и председник Борис Тадић. Српски шеф дипломатије Вук Јеремић поручио је да проширење није приоритет лидера ЕУ, али и изразио наду да ће све чланице показати спремност да се на Балкану настави европски процес. Заменик премијера Ивица Дачић поновио је да је потребно успоставити однос поверења између припадника Кфора и Срба и проблеме решавати политичким дијалогом.

Специјални известилац Европског парламента за Србију Јелко Кацин нада се да ће се Меркелова предомислити:

- Немачка може променити став, али само на основу пробоја и правих вести које долазе у последњем тренутку.

Очекивања Немачке су добро позната: уклањање барикада, интегрисано управљање прелазима и напредак у дијалогу.

Преговори о административним прелазима и представљању Приштине на регионалним форумима настављени су и у петак, трећи дан заредом, око 15 сати, с истим циљем, да се пронађе компромис између два потпуно супротстављена става.

- Дали смо више конкретних, јасних предлога и нико више не може да оптужи Београд за опструкцију. Верујем да може доћи до договора. Што се тиче изјаве канцеларке Меркел, да у овом тренутку Србија не испуњава услове, зато је у Бриселу наша делегација да то управо уради и оствари - каже за ”Новости” шеф београдског преговарачког тима Борислав Стефановић.

Шефица косовске делегације Едита Тахири маратонске разговоре другачије је тумачила:

- Приштина је прихватила споразум о интегрисаном управљању границама који је предложила ЕУ. Сада остаје да га Србија прихвати и да се Брисел тиме бави наредних дана.

Пред финале европске одлуке, власт све јаче притискају и потписници политичког прогласа ”Преокрет”. Лидер СПО Вук Драшковић позвао је председника Тадића да одмах прихвати оно што се од Србије тражи да би стекла кандидатуру. Првак ЛДП Чедомир Јовановић каже да је у непрекидном контакту са министарствима спољних послова и политичарима у земљама ЕУ, укључујући и Немачку, али да је тешко наћи аргументацију која би могла да убеди Европу да Србија добије статус кандидата.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер