Početna strana > Hronika > Večernje novosti: Na sledećoj sednici SB UN o Kosovu neće biti veta
Hronika

Večernje novosti: Na sledećoj sednici SB UN o Kosovu neće biti veta

PDF Štampa El. pošta
sreda, 03. avgust 2011.

O poslednjem razvoju događaja na Kosovu, na sednici Saveta bezbednosti zakazanoj za 24. avgust, najverovatnije će govoriti novi šef Unmika, koji je u sredu i zvanično preuzeo dužnost, potvrđeno je za „Novosti“ u ovoj misiji.

Reč je o Avganistancu Faridu Zarifu, koji trenutno u Odeljenju za mirovne operacije UN obavlja dužnost direktora za Evropu i Latinsku Ameriku.

- Dosadašnji čelnik Unmika Robert Sorenson ostaje u misiji na poziciji šefa osoblja i verovatno neće putovati na Ist River radi podnošenja redovnog izveštaja o Kosovu - kaže nam portparol Unmika Andrea Anjeli.

lanica SB, Indija, koja inače ne priznaje nezavisnost Kosova, zakazala je sednicu odmah nakon što je od Nemačke preuzela predsedavanje najvišim telom UN. Na njoj će biti podnet i redovni tromesečni izveštaj generalnog sekretara UN Ban Ki Muna o razvoju situacije na Kosovu.

U Ministarstvu spoljnih poslova nam je rečeno da će u raspravi na Ist Riveru učestvovati i naš šef diplomatije Vuk Jeremić, koji će se obratiti ambasadorima SB i govoriti o zaoštravanju tenzija na Kosovu nakon što je u severnom delu pokrajine izbila kriza na administrativnim prelazima Jarinje i Brnjak. U Predsedništvu Srbije u ovom trenutku nisu mogli da potvrde da li će u Njujork putovati i Boris Tadić.

Članice SB održale su 28. jula zatvorene konsultacije povodom pogoršanja situacije posle odluke vlasti u Prištini da zabrane ulazak robe iz Srbije i da pošalju specijalne policijske snage na administrativne prelaze. Toj sednici nije mogao da prisustvuje šef srpske diplomatije Vuk Jeremić, jer su se tome, zapretivši vetom, usprotivile tri stalne članice ovog tela, a srpska delegacija je svoj stav distribuirala svim članicama UN kao javni dokument.

Trenutni raspored snaga u Savetu bezbednosti je na strani Srbije, jer od 15 članica, devet ne priznaje Kosovo. To su BiH, Brazil, Kina, Indija, Rusija, Liban, Gabon, Nigerija i Južna Afrika. Nezavisnost KiM priznaju SAD, Francuska, Nemačka, Velika Britanija, Portugal i Kolumbija.

(Večernje novosti)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner