четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вечерње новости: На следећој седници СБ УН о Косову неће бити вета
Хроника

Вечерње новости: На следећој седници СБ УН о Косову неће бити вета

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 03. август 2011.

О последњем развоју догађаја на Косову, на седници Савета безбедности заказаној за 24. август, највероватније ће говорити нови шеф Унмика, који је у среду и званично преузео дужност, потврђено је за „Новости“ у овој мисији.

Реч је о Авганистанцу Фариду Зарифу, који тренутно у Одељењу за мировне операције УН обавља дужност директора за Европу и Латинску Америку.

- Досадашњи челник Унмика Роберт Соренсон остаје у мисији на позицији шефа особља и вероватно неће путовати на Ист Ривер ради подношења редовног извештаја о Косову - каже нам портпарол Унмика Андреа Ањели.

ланица СБ, Индија, која иначе не признаје независност Косова, заказала је седницу одмах након што је од Немачке преузела председавање највишим телом УН. На њој ће бити поднет и редовни тромесечни извештај генералног секретара УН Бан Ки Муна о развоју ситуације на Косову.

У Министарству спољних послова нам је речено да ће у расправи на Ист Риверу учествовати и наш шеф дипломатије Вук Јеремић, који ће се обратити амбасадорима СБ и говорити о заоштравању тензија на Косову након што је у северном делу покрајине избила криза на административним прелазима Јариње и Брњак. У Председништву Србије у овом тренутку нису могли да потврде да ли ће у Њујорк путовати и Борис Тадић.

Чланице СБ одржале су 28. јула затворене консултације поводом погоршања ситуације после одлуке власти у Приштини да забране улазак робе из Србије и да пошаљу специјалне полицијске снаге на административне прелазе. Тој седници није могао да присуствује шеф српске дипломатије Вук Јеремић, јер су се томе, запретивши ветом, успротивиле три сталне чланице овог тела, а српска делегација је свој став дистрибуирала свим чланицама УН као јавни документ.

Тренутни распоред снага у Савету безбедности је на страни Србије, јер од 15 чланица, девет не признаје Косово. То су БиХ, Бразил, Кина, Индија, Русија, Либан, Габон, Нигерија и Јужна Африка. Независност КиМ признају САД, Француска, Немачка, Велика Британија, Португал и Колумбија.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер