петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вечерње новости: Хрватска на распродаји
Хроника

Вечерње новости: Хрватска на распродаји

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 11. октобар 2013.

Загреб -- У Хрватској најављена продаја "скоро, па свега“, од старих лука до нових ауто-путева. Све личи на очајнички чин власти да дође до некаквих пара, пишу Новости.

Последњу банку у хрватским рукама, Хрватску поштанску банку купиће Ерсте банка или ОТП, а за Кроација осигурање понуде су дали ровињски Адрис и пољски ПЗУ.

То је само први пакет распродаје Хрватске усвојен у влади, а ускоро ће на продају и "Кроација ерлајнз“, "Лутрија“, све луке, од ријечке до вуковарске, а тражи се и концесионар за ауто-путеве. Како је у току и продаја најбољих туристичких локација у Хрватској, а у Загребу се размишља и о продаји комуналних предузећа, попут "Чистоће“, очито је да Хрватска иде на бубањ и да ће у државном власништву остати мало тога.

Лоше у свему томе је да је заиста реч о распродаји, по систему "ко да више“. Примера ради, заинтересовани за куповину Кроација осигурања или Хрватске поштанске банке, нуде далеко мање него што се очекивало. Сви знају колико је буџет празан и покушавају да дођу до изузетно вредне имовине за што мање пара.

А још лошије је што су се досад, нови инострани власници приватизоване имовине, показали још лошији од саме државе. Зато се и садашња продаја свега и свачега доживљава више као очајнички чин да држава дође до неких пара, него као дугорочно размишљање како ће се покренути хрватска економија. У паничној потрази за новим кредитима у Америци министар финансија Славко Линић настоји да се договори за кредитне линије за следећу годину, када Хрватску чекају огромне камате на већ подигнуте кредите, а услови за нова задужења су све лошији.

У продају ће и "Петрохемија“, а неизвесна је и судбина рафинерије у Сиску, јер МОЛ сматра да она није рентабилна и да је треба затворити. Догоди ли се то, Сисак и Кутина нашли би се у невиђеним проблемима, јер би на улици остало хиљаде радника у градовима који иначе муче муку са незапосленима.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер