четвртак, 19. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вечерње новости: Хашим Тачи грубо одбио предлог посредника ЕУ Роберта Купера
Хроника

Вечерње новости: Хашим Тачи грубо одбио предлог посредника ЕУ Роберта Купера

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 04. август 2011.

Хашим Тачи, актуелни председник "косовске владе", некадашњи командант озлоглашене ОВК и шеф најјачег мафијашког клана на Косову, нападом на административне прелазе Јариње и Брњак на северу покрајине не води борбу за суверенитет Косова, како приказује косовској албанској јавности, него је повео одлучујућу битку за свој опстанак - и политички и криминални и физички.

Змија, како гласи његово ратничко и криминално име, толико је постао нервозан, да је чак и посреднику Европске уније у разговорима Београда и Приштине Роберту Куперу у једном тренутку одбрусио "да не жели да га слуша и да неће бити повлачења" - откривају дипломатски извори из Приштине.

Састанку су, иначе, присуствовали представници Сједињених Америчких Држава, Велике Британије, Француске, Немачке и Италије.

Према тим изворима, Купер није успео да убеди косовске власти да се укључе у процес који би решио проблем царинских прелаза Јариње и Брњак према централној Србији.

Купер је, како сазнајемо, инсистирао да се пружи прилика дијалогу, чак је предлагао и модалитете контроле два прелаза. Објашњавао је да би ситуација требало да се врати на стање од пре 25. јула и да преговарачки тимови одмах почну састанке, како би нашли решење које би трајно прекинуло блокаду уласка робе, али је Тачи на све то остао нем. Једноставно, рекао је да "повратка на старо неће бити".

Још док Купер није напустио зграду владе Косова, Тачи је сазвао затворени састанак свог кабинета, или, како су неки посматрачи приметили, "свој ратни штаб". Шта је на њему, договорено није познато, али је после њега Тачи изјавио "да са Београдом неће разговарати о унутрашњим питањима Косова".

- Изнео сам наш став да Приштина има врло јасне црвене линије у дијалогу, које укључују потпуно поштовање устава, резолуције парламента, суверенитета, интегритета и међународних договора. Ништа од тога, ни под каквим околностима, не може бити део дијалога - рекао је Тачи.

Овакви Тачијеви тврди ставови забринули су и његове најоданије међународне пријатеље и менторе. Одмах после овог његовог "искакања", јер су сви мислили да ће послушати Купера и донекле се извући из ћорсокака у који је упао једностраним јуришом на прелазе, реаговао је у име америчке владе заменик помоћника америчког државног секретара Томас Кантримен. Он је изјавио да су САД веома забринуте због последњих дешавања на Косову и затражио наставак дијалога.

- Захтевамо смиривање ситуације и смањивање реторике. И од Београда и од Приштине тражимо да што пре пронађу решење и наставе дијалог. Обе страна могу предузимати одређене кораке само у координацији са међународном заједницом, и притом морају да избегну насиље и насилне поступке.

Тачи, како процењују некадашњи високи представници УН на Косову, итекако прижељкује ратну ситуацију. Разлога за то је више.

Као политичар обећао је да ће север Косова интегрисати у такозвану државу Косова. Без тога, он губи на следећим изборима.

Као командант ОВК, сазнао је да је истрага о трговини органима стигла до њега и да и ту стоји на врху пирамиде одговорних.

Као шеф мафије, суочен је са сударом осталих мафијашких гангова, који против њега међународним истражитељима дотурају све више доказа. Није сигуран ни шта ће све Рамуш Харадинај открити на поновљеном суђењу у Хагу, јер је поручио "да није спреман да плаћа за туђе злочине".

Тачију одговара запаљива ситуација. Она у којој се он најсигурније осећа. За преговарачким столом његови аргументи су танки и тамо може да изгуби све садашње позиције.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер