петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вечерње новости: Европа разочарана Путиновим повратком, траже новог Јељцина
Хроника

Вечерње новости: Европа разочарана Путиновим повратком, траже новог Јељцина

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 09. јануар 2012.

Иако процењују да је повратак Владимира Путина у председничку фотељу у Кремљу готово сигуран, многима у западној Европи то није по вољи. Путин је, по њиховим оценама, сувише „соло играч“ који настоји да гради односе са земљама које су за Русију важне, а не „са целом ЕУ“.

Критичарима Владимира Путина смета што је он успео да побољша и прошири сарадњу са најмоћнијим европским гасним и нафтним компанијама. Они којима смета јака Русија највише би волели кад би у Кремљу седео председник који би слушао шта му предлаже „хор из Брисела“ и понашао се као некад Борис Јељцин и Михаил Горбачов.

Извештај Европског истраживачког института о перспективи развоја Русије наредних година, објављен крајем 2011, говори о „брежњевизацији“ руског система. За Путина се каже да је још као председник Русије проводио према Европској унији политику „завади па владај“. У извештају је видно разочарење што председник Медведев за време свог мандата „није трансформисао Русију у модерну државу која би била угоднији партнер за Брисел“.

Европски истраживачки институт формиран је у октобру 2007. да би био консултант националним владама Европске уније. Најновији извештај о Русији су припремили три млада експерта, Британац Бен Џад, Словакиња Јана Кобзова и бивши саветник молдавског премијера Нику Попеску.

Из извештаја се види да се ЕУ не допада што Русија намерава да се више окрене суседима, пре свега бившим совјетским републикама. Истиче се да Америка све мање сматра Русију својим приоритетом у спољној политици јер, „Вашингтон нема као некад интерес према Источној Европи и Кавказу“.

Аутори извештаја су видно незадовољни што се „Европа предала и сада Русију прихвата као ’малу Кину’ са којом је могуће водити бизнис, али је не треба критиковати или покушати мењати“.

Европска „шаргарепа“ за Русију би, по мишљењу аутора извештаја, требало да буде увођење електронског издавања виза које ће олакшати кратка путовања руским грађанима са обећањем да ће визе бити укинуте ако Русија буде испуњавала захтеве ЕУ. Што се тиче начина да се „заустави Путин“, аутори извештаја предлажу да се ојача сарадња у сфери безбедности са источноевропским суседима Русије.

Аутори извештаја верују да се стварањем специјалне „бизнис дипломатије“ могу мотивисати националне компаније да траже ревизију уговора са „Гаспромом“. Тврди се да руску жељу за модернизацијом своје привреде Европска унија треба да искористи „ограничујући Путину простор за маневар“.

Б. Влаховић

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер