петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вечерње новости: Борис Тадић позвао на национални консензус о ЕУ
Хроника

Вечерње новости: Борис Тадић позвао на национални консензус о ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 06. април 2011.

Председник Србије Борис Тадић позвао је на национални консензус око европског циља Србије и оценио да би био "трагичан промашај" ако ове године не добијемо статус кандидата за Европску унију. У интервјуу сутрашњим "Новостима", Тадић је истакао да је статус кандидата прекретница, после које следи још значајнији почетак преговора са ЕУ - а после ће "пут Србије у ЕУ бити неповратан". "Када остваримо та два циља, инвестирање у нашу земљу порашће вишеструко. Једноставно, нећемо више бити иста земља", додао је Тадић, указујући да земља која преговара о чланству има потпуно другачији третман код потенцијалних инвеститора.

Подсећајући да је рок за усвајање сета закона који су суштински важни за напредак ка ЕУ до јуна, најдаље до септембра, Тадић је истакао да Србија "није ушла у цајтнот", али да више не сме да се изгуби ниједан дан. "Сет правосудних закона је ушао у Скупштину, покренута је расправа, а тај процес је одлучујући за реформу правосуђа. То је тренутно најважнија реформа у Србији јер се на њој темељи и обрачун са криминалом и корупцијом", казао је Тадић. Осврћући се на тему избора народних посланика, што такође захтева ЕУ, Тадић је указао да данашњи систем фаворизује учешће превеликог броја странака у Влади, што саму Владу чини недовољно ефикасном и тромом. "Зато морамо увести систем који ће омогућити да мањи број странака улази у владу. То не значи двопартијски систем. Зашто не бисмо имали модел какав је познат у добром делу европских земаља, где у власти седи пет, шест странака? Тако се формирају природне коалиције које могу да испуне обавезе према грађанима. Са 10, 15, 20 странака, то је тешко. Дакле, треба ићи у правцу политичке и укупне рационализације." На питање о могућем исходу преговора с Приштином, с обзиром да приштинска страна не пропушта ниједну прилику да нагласи да је реч о техничким питањима две суверене државе, а српска да подсети да ће и статус доћи на ред, Тадић је рекао да је тај приступ Приштине очекиван, али да Београд "нема времена да обраћа пажњу на тај 'фолклорни' аспект овог политичког процеса".

"Сви су свесни да нисмо, нити ћемо, признати независност, а ушли смо у дијалог у намери да решимо историјски конфликт два народа. Јер, конфликте морамо оставити иза себе, ЕУ неће да се у њене оквире уносе конфликти, као што је и за нас саме одлагање решавања историјских спорова врло штетно."

Говорећи о променама у Влади Србије, Тадић је приметио да се "ниједна влада на свету не одриче партијских интереса њених чланова", па је "тешко очекивати да у Србији буде другачије": "На самим чланицама коалиције је да покажу одговорност према општем интересу који је старији од сваког страначког и ово је нова шанса влади да покаже боље резултате." Наводећи да "нико није задовољан ниједном владом у последњих двадесет година", Тадић је истакао да ипак не треба минимизирати све што је ова влада урадила. "Много снажније економије су пале под теретом светске кризе. Ми смо, ипак, обезбедили политичку и економску стабилност. У овако тешким економски околностима нико не би успео да постигне до краја оно што је било зацртано пре него што је криза букнула - повећање броја радних места."

"Али, морам подсетити да је после 5. октобра грађанима Србије било потребно пружити наду. Зато је тада модел развоја био оријентисан на потрошњу. То је узроковало велики дебаланс када је у питању увоз и извоз. Више се трошило него што се производило. Дакле, подигнут је квалитет живота људи, али је дугорочно слабила наша привреда. Стваран је дефицит нашег текућег рачуна који је постао неподношљив. Данас зарађујемо онолико колико производимо. То је смањило дефицит, подигло извоз, али је грађанима теже", каже председник Србије.

По његовом мишљењу, једини лек је у новим страним инвестицијама којима би добили могућност за запошљавање људи - и стратешко и дугорочно инвестирање државе у образовање, науку, инфраструктуру и енергетику. Наводећи да је резултат првог радног дана нове владе заштитна цена хлеба, Тадић је као следећи корак на пољу социјалне политике најавио омогућавање грађанима да одложе отплату кредита за две године, почеће да се примењују наредним данима: "Око пола милиона грађана моћи ће, ако желе, да остваре ову олакшицу. То значи да ће тим грађанима месечно кућни буџет бити већи за 50 евра у просеку, јер ће им за толико бити мања рата за отплату кредита." На питање шта је гаранција да опет неће доћи до тензија у Влади на истим релацијама - са Динкићем, Тадић је поновио да "не можете истовремено бити члан и Владе и опозиције".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер