недеља, 19. мај 2024.

&

Почетна страна > Хроника > Ватерполисти Црвене Звезде победом над дубровачким Југом са 8:7 постали шампиони Европе

субота, 01. јун 2013.

Ватерполисти Црвене звезде постали су шампиони Европе, први пут у клупској историји! До епског успеха дошли су победом над Југом у финалу Фајнал-фора Лиге шампиона од 8:7 на базену на Бањици, у сјајној атмосфери коју су направили навијачи црвено-белих.

Црвено-бели су у полуфиналу савладали Барселонету са 9:5, док је Југ спречио српско финале победивши Партизан. Шпански тим је у борби за треће место био бољи од црно-белих са 11:10.

На трибинама се између осталих налазе и Марко Пантелић, који је дочекан овацијама, али и Марко Кешељ, Вујадин Савић, Данило Икодиновић и српски ватерполо репрезентативци. Навијачи црвено-белих су испунили гледалиште и спремни су да носе своје љубимце у борби за трофеј првака Европе.

Ни фантастична атмосфера није уплашила искусне госте, који су преко Јановића повели из првог шута на мечу са 1:0. Два напада црвено-белих су пропала, а умало је Југ удвостручио вођство, али је други гол Јановића поништен јер је истекао напад.

Прву ситуацију са играчем више Звезда је искористила - сјајну асистенцију удвојеног Прлаиновића је Пијетловић са сидра претворио у изједначење 1:1. Указала се иста шанса дубровачком тиму, али су се црвено-бели одбранили у два наврата и поред искључења Ивошевића. Шефик је ухватио лопту и улио додатну енергију коју је Никола Рађен бомбом претворио у 2:1 и прво вођство свог тима!

Одлично је бранио Шефик, спустио рампу пред својим голом, али није могао ништа када је Маро Јоковић остао сам на незгодној страни и поравнао на2:2, а тим резултатом се отишло на први мали одмор.

Друга четвртина је почела новом интервенцијом чудесног Шефика, да би Прлаиновић, капитенски, погодио мрежу за ново вођство после фаула - 3:2. Мало је недостајало да Звезда први пут стекне "+2", али је Рађенов шут остао на пречки, а затим нису искористили искључење Ивовића средином друге деонице.

На другој страни је Шефик дефинитивно зачарао мрежу и доводио до лудила Никшу Добуда и остале Дубровчане, који су навикли да дају голове. Ипак, оно што је урадио Прлаиновић, поновио је Јановић - изашао је из воде после фаула и кроз руке браће Рашовић изједначио на 3:3.

До краја полувремена су одбране биле на висини задатка, па се још већа борба очекује у преосталих 16 минута. А, трећа деоница је почела као из снова за изабранике Дејана Савића. У првом нападу је Страхиња Рашовић феноменалан пас Рађена претворио у 4:3, а затим је Душко Пијетловић са сидра погодио за 5:3 и ерупцију одушевљења на Бањици.

Кратко је трајала радост због два гола предности, јер је Михо Бошковић материјализовао два играча више. Упропастили су црвено-бели неколико напада, што им се осветило када је Добуд шраубом матирао Шефила и анулирао заостатак (5:5). Играли су гости у великом налету, што је Јановић искористио да преокрене на 6:5, али затим одмах Виктор Рашовић са незгодне стране погађа на ново изједначење од 6:6, којим се улази у одлучујућу четвртину.

На старту последњих осам минута пробудио се и Борис Вапенски. Судије су промениле првобитну одлуку да одузму лопту Пијетловићу, па су искључиле Бошковића, за кога је меч био завршен, а онда је Вапенски пробушио мрежу за 7:6.

Када је било најпотребније, Денис Шефик је опет спустио рампу и са две фантастичне, шампионске одбране излудио Јановића и шутере Југа. Ништа није могло да пробије одбрану црвено-белих, ни налети после два корнера, тек је искључење Рађена оставило простор Бошковићу да анулира заостатак три минута пре краја - 7:7.