субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > „Вашингтон пост”: САД мора да тражи истину о неделима на Косову
Хроника

„Вашингтон пост”: САД мора да тражи истину о неделима на Косову

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 08. јануар 2011.

Американци би требало да се осећају изданим садржајем извештаја Савета Европе о организованом криминалу на Косову, држави која постојање дугује Сједињеним Државама, пише данас „Вашингтон пост” у чланку под насловом „САД мора да тражи истину о неделима на Косову”.

Истичући да извештај швајцарског тужиоца Дика Мартија садржи наводе о томе да су косовски лидери починили ужасне злочине и да су америчке и европске дипломате, као и званичници Уједињених нација, затварали очи над тим неделима зарад „политичке стабилности”, лист пише да су косовски лидери покренули „гадну медијску кампању” како би дискредитовали Мартија и његове налазе и Албанцима који су истрагу помогли запретили „ловом на вештице”.

„Глас Вашингтона је сада потребан како би се на Косову зауставила та негативна кампања и пажња јавног мњења усмерила ка међународној кривичној истрази и, ако буде потребно, оптужницама”, наводи се у чланку који је потписао Чак Судетић, новинар који је извештавао са простора Балкана током 1990-их година и радио за Хашки трибунал од 2001. до 2005. године.

У тексту се истиче и да је Вашингтон био свестан отмица неколико седмица пошто је НАТО окупирао Косово у јуну 1999. године, а да су, према албанским изворима, током пролећа 2008. године, пошто је бивша тужитељка Хашког трибунала Карла дел Понте у мемоарима споменула та убиства и изнела кредибилне тврдње о крађи органа, „високе америчке дипломате саветовале (косовског премијера Хашима) Тачија и остале косовске лидере да не чине ништа и чекају да олуја прође”.

„Владе Косова и Албаније су, од тада, само одбацивале сваку одговорност”, пише лист, који наводи да су на Божић, косовски медији известили да је Тачи запретио да ће објавити имена свих Албанаца који су помагали Мартију.

„У земљи у којој сведоке убијају како би их ућуткали, Тачијеве речи могле би подстаћи нападе на припаднике мањинских заједница, политичке противнике, новинаре и странце”, упозорава се у тексту и истиче да опасност од оваквог развоја ситуације и дугорочна потреба да се ојача владавина права на Косову и у Албанији захтевају од САД „да јавно заузму чврст став и покрену озбиљну дипломатску акцију иза затворених врата”.

„САД треба да испитају сваки детаљ из извештаја Савета Европе и затраже састанак са Мартијем како би разговарали о изворима које из безбедносних разлога није смео да објави. Уколико се покаже да су докази и извори кредибилни, САД мора да се придружи Еврпској унији у формирању институције која може да спроведе кривичну истрагу и, ако је потребно, подигне оптужнице”, оцењује „Вашингтон пост” и додаје да би ова институција морала да заштити сведоке.

Амерички лист закључује да би Вашингтон морао да затражи од Косова и Албаније да у потпуности сарађују, а да би у супротном, „Америка и њени савезници требало да искористе свој утицај како би изнудили оставке са јавних функција оних који су одговорни за недостатак сарадње”.

„Вашингтон би такође требало се постара да Србија, Русија и друге земље не злоупотребе извештај Савета Европе како би подрили легитимитет Косова”, закључује „Вашингтон пост”.

(Тањуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер