петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ванредни надзор у ВБА потврдио да Драган Шутановац и Вељко Лалић нису прислушкивани, ни праћени
Хроника

Ванредни надзор у ВБА потврдио да Драган Шутановац и Вељко Лалић нису прислушкивани, ни праћени

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 21. фебруар 2020.

 Одељење за односе с јавношћу Скупштине Србије саопштило је данас да је Одбор за контролу служби безбедности "разматрао и једногласно усвојио Извештај Генералног инспектора служби Министарства одбране о извршеном ванредном надзору у Војно-безбедносној агенцији (ВБА) над законитошћу примене посебних поступака и мера за тајно прикупљање података, у коме се наводи да је утврдјено да бивши министар одбране Драган Шутановац није прислушкиван нити је на посебним мерама".

У саопштењу се наводи да је то утврдјено тако што је "поступајући по захтеву Одбора Генерални инспектор служби извршио ванредни надзор у ВБА над применом свих поступака и мера за прикупљање тајних података и доказних радњи, чијом евентуалном применом би се могло доћи до садржаја комуникације", и да је у том поступку утврдјено да "према бившем министру одбране Драгану Шутановцу и главном уреднику "Недељника", Вељку Лалићу, нису примењивани посебни поступци и мере којима би се могли прикупити подаци из медјусобне комуникације".

"Приликом овог надзора није установљена незаконита примена посебних поступака и мера, нити било каква злоупотреба у том смислу, односно установљено је да се мере примењују искључиво у складу са законом и о томе на правилан начин воде евиденције", наводи се у саопштењу.

Како се наводи, повод за ову ванредну контролу биле су "инсинуације које су се појавиле у јавности у којима је директно министар одбране Александар Вулин оптужен за незаконито остваривање увида у електронске комуникације одредјеног медија (Недељника) и бившег министра одбране (Драгана Шутановца), који је индиректно указао и на могућност да је ово дело почињено преко ВБА".

Лалић: Плашили смо се оваквог одговора Одбора Скупштине Србије

Редакција "Недељника" управо се и плашила оваквог одговора Одбора Скупштине Србије за контролу служби безбедности, као и најављене кривичне пријаве коју је министар одбране иницирао против самог себе, изјавио је поводом данашњег саопштења са седнице тог одбора агенцији Бета главни и договорни уредник "Недељника" Вељко Лалић.

"У овом одговору индикативно је да се пита Војнобезбедносна агенција, која свакако не би имала никаквог основа да прати рад редакције Недељника, а не и БИА. Не разумемо зашто Одбор за безбедност о истом трошку није поставио исто питање БИА", навео је он.

Лалић је додао да је у саопштењу каже да "приликом овог надзора није установљена незаконита примена посебних поступака и мера", што само може да наводи на сумњу да се обављају "законите мере".

"Пошто нам је јасно колико је тешко или готово немогуће утврдити да ли су вам комуникације пресрели припадници обавештајних служби, ми и даље позивамо на независну истрагу у коју би ушли и представници новинарских уружења, а коју су већ подржали Репортери без граница, као и истрагу Тужилаштва за високотехнолошки криминал, које је једино обучено за овакве случајеве, а на коју је позвао, макар јавно, сам министар одбране", рекао је он.

"Недељник" поново указује да је Министарство одбране само од себе послало реакцију на "ауторски текст Драгана Шутановца у Недељнику о српско-руским односима", и то државној агенцији Тањуг", рекао је Лалић.

"Зато мислимо да би само свеобухватна и независна истрага могла да утврди како је до тога дошло, да се испитају сви учесници у овом процесу, као и да судски вештак утврди да ли је заиста могуће да се помешају недељник и дневни лист, ауторски текст и интервју, посебно пошто у поменутом интервјуу у 'Куриру', Шутановац није говорио о стварима о којима је говорио у ауторском тексту за 'Недељник', који није објављен", додао је он.

"Ми не знамо ко је пресрео наше комуникације, како их је пресрео, да ли је било ко под мерама званичних државних органа, или неке парадржавне службе, или хакера, али верујемо да је у апсолутном интересу јавности да се недвосмислено утврди како је до свега овога дошло", навео је Лалић.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер