среда, 01. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Валентин Инцко: Желим да убрзам формирање власти у БиХ која ће радити на приближавању НАТО и ЕУ
Хроника

Валентин Инцко: Желим да убрзам формирање власти у БиХ која ће радити на приближавању НАТО и ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 12. мај 2011.

У интервјуу за Босански сервис Гласа Америке, у уторак, високи представник за Босну и Херцеговину, Валентин Инцко, поновио је своје ставове у вези са референдумом у Републици Српској, које је изложио и претходног дана на седници Савета безбедности УН.

Инцко: „Мислим да би било најпожељније да Скупштина Републике Српске сама повуче закључке које је донела у априлу. Када је господин Радојичић (председник Народне Скупштине РС) био у Бриселу порука је била да имају 24 до 48 сати. Ја сам рекао да то време може чак да се продужи док сам ја у Америци и да бих ја тек после повратка из Америке применио неке мере. Уколико Република Српска сама не би то учинила онда бисмо ми  то урадили за њих, односно ставили ван снаге спорне закључке.

Глас Америке: Да ли мислите да ћете после ваших сусрета у Вашингтону имати конкретан предлог у погледу мера у случају да до референдума дође?

Инцко: „Ја лично мислим да до референдума неће доћи. Или ће га Република Српска сама повући или ћемо то учинити ми тако да неће више бити законских основа за референдум.“

Глас Америке: У Босни и Херцеговини нажалост ни седам месеци после избора није дошло до формирања владе. Сада се помиње и трећи ентитет. Какве политичке и економске импликације то носи и постоји ли начин да се тај процес поспеши и убрза?

Инцко: „Ради се о састанку Хрватског националног вијећа. Све што је у оквиру устава може се урадити. Ја имам пуно симпатија за бриге које имају Хрвати и међународна заједница би требало у наредномн периоду да се више позабави тим питањем. Обично говоримо о Бањалуци или ентитетима, а мало о Хрватима. То ће сигурно бити мој следећи задатак после формирања државне власти где заиста желим да буду укључени и Хрвати. Желим да брзо дође до формирања државне власти пошто је већ прошло седам месеци и пошто ћемо следеће године имати општинске изборе тако да ће поново почети изборна кампања и могло би да се изгуби време. Ова година је заиста важна пошто би нова влада могла да се позабави питањима приближавања НАТО-у и Европској унији, а све оно што би они учинили ове или следеће године имаће пуно утицаја, то сам већ више пута рекао - на следећих 40 година. Да ли ће људи живети у оквиру ЕУ или ван ЕУ што би наравно значило стагнацију и изолацију, а то нико не жели. Имамо и иницијативу или подстрек Хрватске која ће ући у ЕУ као пуноправна чланица ове године, док су Србија и Црна Гора такорећи већ кандидати. Ја бих то исто желео и за Босну и Херцеговину, али то није само моја жеља. Имао сам пуно сусрета са грађанима од Бањалуке до Требиња и између... Сви грађани то заиста желе и ако говоримо о неком новом аутопуту од Будимпеште ка Плочама и Дубровнику – то је симболично јако важно, али је исто тако важан и аутопут према Бриселу.“

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер