петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Валентин Инцко: Улазак у НАТО помогао би БиХ
Хроника

Валентин Инцко: Улазак у НАТО помогао би БиХ

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 09. септембар 2009.

Приступање Босне и Херцеговине у НАТО, које би требало да уследи раније него чланство у ЕУ, појачало би сарадњу са суседним земљама и повећало унутрашњу стабилност земље, оценио високи представник међународне заједнице у БиХ Валентин Инцко.

Високи представник међународне заједнице у Босни и Херцеговини Валентин Инцко сматра да би приступање те земље у НАТО, које би требало да уследи раније него чланство у ЕУ, пуно значило за Босну.

"Не сме се заборавити на приступање НАТО, које би могло уследити чак и раније него чланство у ЕУ. Чланство у НАТО би становништву одузело страх од суседа. Поред тога би дошло до појачане сарадње са суседним земљама и повећало би унутрашњу стабилност земље", оценио је Инцко у интервјуу бечком дневнику "Пресе".

Што се тиче испуњавања предуслова за доспевање БиХ на белу шенген листу, Инцко је указао да су Босанци за време Тита могли слободно да путују, као и да је парадокс да то сада када су самостални и када живе у демократији више не могу.

"На другој страни сам присталица равноправног третмана свих земаља региона Балкана. Све земље морају испунити одређене услове. Босна је добила укупно 174 услова, од којих је до сада испунила око 150. Међутим,оно што још изостаје је издавање биометријских пасоша", нагласио је дипломата.

Инцко оцењује да је за шест месеци колико је на дужности, постоји повећана спремност на учествовање у реформи Устава БиХ.

"Једну промену имамо већ ове године, а то је регулисање статуса Брчког", рекао је високи представник међународне заједнице у БиХ.

"Убудуће, могао бих замислити реформе у области људских права. Политичари осећају 14 година после Дејтона да је време зрело за нове кораке, како би БиХ постала функционална држава", истакао је Инцко.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер