субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Валентин Инцко у Сребреници: Ништа се не може изградити геноцидом
Хроника

Валентин Инцко у Сребреници: Ништа се не може изградити геноцидом

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 11. јул 2011.

Сарајево - Високи представник у БиХ Валентин Инцко поручио је данас из Поточара код Сребренице да се ништа не може изградити на геноциду нити се било шта може заштити геноцидом.

- Има оних који инсистирају да убице нису убице, да жртве нису жртве и да мртви нису мртви. Али, то ће нестати пред истином која ће превладати, чак и међу онима који се тврдоглаво крију од ње. Младић је у Хагу. Правда је спора, али на крају дође - рекао је Инцко на комеморативном скупу у Поточарима поводом 16. годишњице страдања Бошњака у Сребреници.

На комеморацији на којој се данас окупило око 40.000 људи, међу којима највиши званичници БиХ, Инцко је изразио уверење да ће суђење Младићу у Хагу успоставити моралну равнотежу. Он је истакао да је уз све оне који су изгубили вољене, да се с њима солидарише, тугује и саосећа, додајући да жели да сарађује с људима добре воље који желе да живе у миру и правди.
Амерички амбасадор у БиХ Патрик Мун рекао је да је дошао у Поточаре да ода почаст жртвама геноцида, њиховим породицама, свим Сребреничанима и њиховим пријатељима.

- Жалим за жртвама које данас испраћамо, као и за онима које још нису пронађене. Од протеклог окупљања донекле нас је утешила чињеница да ће се Ратко Младић суочити с правдом. Они који негирају геноцид или настоје да га минимизирају, умањују патњу, када негирају нешто што се не може негирати, они ометају пут ка правди опросту и помирењу - поручио је амерички амбасадор.
Председник Организационог одбора обележавања 16. годишњице геноцида у Сребреници Чамил Дураковић рекао је да је ово за њега симболична годишњица, јер је имао 16 година када се десила сребреничка трагедија.

- Овде смо да испратимо 613 жртава геноцида. Монструм и злочинац Ратко Младић је иза решетака. Наши мртви по први пут имају мало више мира него раније. Преживеле жртве геноцида хоћемо да осудимо и позовемо суграђане и међународну заједницу да станемо на крај порицању геноцида. Сребреница мора живети и сведочити, али због свега што се овде догодило неће моћи сама - нагласио је Дураковић.

Председник Управног одбора Меморијалног центра и министар безбедности БиХ Садик Ахметовић рекао је да су Поточари најтужније место у Европи, али и место са којег се будућим генерацијам шаље порука правде и мира.

- Суочавање с прошлошћу је главни услов за помирење и сигурност у БиХ - истакао је Ахметовић, истичући да се сва три народа у БиХ морају одрећи злочинаца и суочити са прошлошћу.

Комеморацији у Поточарима присуствују чланови породица сребреничких жртава, Председништва БиХ Бакир Изетбеговић и Жељко Комшић, председник Хрватске Иво Јосиповић, представници парламента БиХ, Савета министара БиХ, Владе Федерације БиХ, лидер Социјалдемократске партије БиХ Златко Лагумџија, високи представник у БиХ Валентин Инцко, амерички амбасадор у БиХ Патрик Мун, заменик турског премијераБулент Аринч, као и бројни представници диполоматског кора.

Обележавању годишњице страдања Бошњака у Сребреници присуствовује и Миладин Драгичевић, изасланик председника Републике Српске (РС) Милорада Додика.
У меморијалном центру Поточари данас ће бити сахрањено још 613 идентификованих сребреничких жртава. Верски обред предводиће поглавар Исламске заједнице БиХ Мустафа Церић. У Поточаре код Сребренице данас је дошло око 40.000 људи да присуствује обележавању 16. годишњице страдања Бошњака у Сребреници, убијених пошто су снаге Војске Републике Српске у јулу 1995. године заузеле ову енкаву. У јулу 1995. године српске снаге заузеле су Сребреницу и тада је убијено готово осам хиљада Муслимана, углавном мушкараца и младића. Бивши командант Војске РС генерал Ратко Младић оптужен је пред Хашким трибуналом за геноцид у Сребреници. Поводом обележавања 16. годишњице сребреничке трагедије у Федерацији БиХ је данас дан жалости. Скуп у Сребреници заједнички обезбеђују све полицијске агенције из БиХ.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер