субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Валентин Инцко поништио закључке Скупштине Републике Српске
Хроника

Валентин Инцко поништио закључке Скупштине Републике Српске

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 20. јун 2009.

После више од пет сати разговора високог представника за БиХ Валентина Инцка са премијером РС Милорадом Додиком и председником парламента Игором Радојичићем, Инцко је објавио одлуку о поништењу скупштинских закључака, наводећи да они нису у складу са Дејтонским споразумом.

У образложењу ОХР-а о разлозима због којих је Инцко одлучио да употреби своја овлашћења и поништи скупштинске закључке, наводи се да би спровођењем закључака била угрожена подела надлежности између државе и ентитета.

У саопштењу се, између осталог, наводи да би то био покушај да се у Народној скупштини РС да право вета у одлучивању о питањима на нивоу државе, и да би се подривале коначне и обавезујуће одлуке Устваног суда БиХ - дејтонске институције, и одредило да су сва овлашћења високог представника неуставна.

Парламент Републике Српске је 14. маја усвојио спорне закључке о ефектима преноса уставних надлежности са РС на институције БиХ, а да су они објављени у Службеном гласнику РС 15. јуна, чиме су дан касније ступили на снагу, подсећа се у саопштењу.

"Као коначни ауторитет за тумачење цивилних аспеката Дејтонског споразума, високи представник је након детаљне правне процене закључио да усвојени закључци нису у складу са Дејтонским споразумом", истиче се у саопштењу ОХР-а о разлозима због којих је Инцко одлучио да употреби своја овлашћења и поништи скупштинске закључке.

Даље се наводи да својом одлуком високи представник не доводи у питање право сваког ентитета, конститутиног народа или осталих који живе у БиХ да дефинишу или штите своје интересе.

"Политичке странке, политички представници, друге институције као и појединци, наравно имају право да износе своје мишљење и заштите свој дигнитет те, дубоко сам уверен, морају осигурати да се то учини на примерен начин", поручио је Инцко.

Према његовим речима, "у будућности ће бити потребно и корисно разговарати и јасно артикулисати жеље и страхове свих грађана и конститутивних народа, путем окупљања оних чији се глас такође мора чути, као што су представници невладиних организација, интересне групе и других удружења".

"Дијалог мора бити конструктиван и позитиван како би се дошло до заједничке визије за будућност земље и њеног уставног оквира", рекао је високи представник.

Инцко је поручио да се стављањем ван снаге скупштинских закључака, у правном смислу, стање враћа на пре 14. маја када су они усвојени, додајући да је на тај начин "осигурао јасну правну ситуацију и креирао атмосферу за конструктивни дијалог између представника свих народа".

То би, како се наводи, могло значити и могућност да домаће институције, укључујући и Уствани суд, буду консултоване у вези с овим питањима.

"Истовремено, политичким лидерима у БиХ пружам прилику да се фокусирају на приоритете европске будућности земље и да остваре циљеве које је дефинисао Савет за имплементацију мира. Успешна политика значи креирање ситуације од које сви имају користи. То се не може постићи путем искључивих захтева и политике нултог збира у којој неко увек мора изгубити", истиче се у саопштењу.

Високи представник још је поручио да БиХ мора ићи укорак с остатком региона, где земље остварују напредак на основу властитих успеха.

"Европска унија је и даље опредељена за БиХ и њену европску перспективу", закључио је Инцко.

Премијер Републике Српске Милорад Додик најоштрије протестује због одлуке високог представника у БиХ Валентина Инцка да поништи закључке парламента.

Влада РС тврди да скупштински закључци, које је поништио високи представник, нису антиуставни и антидејтонски, и да није било основа за било какву реакцију високог представника, посебно не за коришћење бонских овлашћења.

Влада РС најоштрије је осудила примену бонских овлашћења уопште.

У саопштењу се поручује да ће Влада РС и премијер лично "наставити да бране уставне надлежности РС и супроставиће се свим неуставно пренетим надлежностима и наметнутим одлукама, као што је то случај са Судом и Тужилаштвом БиХ, за које РС није дала сагласност".

Најављено је да ће премијер РС Милорад Додик, уз консултације са председником РС и председником ентитетског парламента, затражити хитно сазивање лидера политичких странака из РС како би се размотрила новонастала ситуација.

У саопштењу Владе РС наводи се и да је последња одлука високог представника "још један доказ да је ОХР изгубио смисао свог постојања, те да је неопходно у што скорије време донети одлуку о трансформацији ОХР-а у Специјално представништво ЕУ".

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер