субота, 14. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > „Утисак недеље“ о несрећи у Новом Саду: Адвокат Зденко Томановић – Истина је „ахилова пета“ ове власти, и овог пута бране неодбрањиво. Мајић: Отварање уговора и свих анекса дало би много јаснију слику овом случају
Хроника

„Утисак недеље“ о несрећи у Новом Саду: Адвокат Зденко Томановић – Истина је „ахилова пета“ ове власти, и овог пута бране неодбрањиво. Мајић: Отварање уговора и свих анекса дало би много јаснију слику овом случају

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 04. новембар 2024.

Адвокат Зденко Томановић је поручио вечерас да је "најслабија тачка" ове власти истина и додао да се до ње не долази убеђивањем, већ доказивањем. О несрећи на Железничкој станици у Новом Саду говорили су и судија Миодраг Мајић, који је оценио да у Србији "као да не излазимо из дана жалости", те тужитељка Бојана Савовић која је истакла да "неко у једном дану не може озбиљно да саслуша 26 људи".

Говорећи о несрећи на Железничкој станици у Новом Саду, Миодраг Мајић, судија Апелационог суда у Београду, рекао је да смо у претходним годинама имали много „страховитих ствари“.

„Ми као да не излазимо из дана жалости у овој земљи… Ми палимо свеће и стално изјављујемо саучешћа“, изјавио је Мајић и том приликом је подсетио на трагичне догађаје у Србији у претходних неколико година попут пада хеликоптера код Сурчина, масовних убистава у Огледној основној школи „Владислав Рибникар“ на Врачару и селима Мало Орашје и Дубона.

Он је упитао шта још треба да се догоди да би неко у овом случају поднео оставку.

„Како бар нису сујеверни и не кажу себи да овде нешто много иде по злу, а они су део тога, и како то да им не пада на памет да је можда последњи тренутак да из тог кола изађу док још није касно“, упитао је још Мајић у „Утиску недеље“ на ТВ Нова.

Судија Апелационог суда у Београду оценио је као „рак рану“ српског друштва „пинг-понг“ који се игра када људи на власти кажу да треба „пустити институције да раде“, исте оне „које су срушили“.

„Ми смо стално у рушењу свега и свачега. Почело је Савамалом, а настављено је рушењем државе и институција, падом хеликоптера, уклањањем Старог савског моста. Ми смо овде у рушилачком походу и та игра са пустите институције да раде свој посао, знамо да у њима не постоји ништа осим сандучета којем треба да се јави ко треба да иде под лед у овом поступку“, указао је он.

Ми смо стално у рушењу свега и свачега. Почело је Савамалом, а настављено је рушењем државе и институција, падом хеликоптера, уклањањем Старог савског моста

Говорећи још о несрећи у Новом Саду, Мајић је истакао да је уверен да би отварање уговора и свих анекса дало „много јаснију слику“ овом случају.

„Кад би се отворио читав пакет то би пред нас ставило слику трагедије ове земље, која се не само пљачка по свим основама, већ та пљачка све чешће доводи до трагедија какве ми овде имамо“, рекао је он.

Мајић је говорећи о јучерашњим саслушањима људи у вези са несрећом у Новом Саду, међу којима је био и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић, да је то „саслушање некаквих људи док тужилац још нема ни материјал код себе“.

„За нас је важно да видимо једног дана не само зашто је надстрешница пала, већ и колико је све то коштало и где је тај новац одлазио“, рекао је он и додао да је „сигуран да је у овом делу било корупције“.

Савовић: „Не може се у једном дану саслушати 26 лљуди, то је неозбиљан приступ“

Не може се озбиљно саслушати више од 20 људи у једном дану и то је неозбиљан приступ, овако тужитељка Вишег тужилаштва у Београду Бојана Савовић коментарише јучерашња саслушања у вези са несрећом у Новом Саду.

„Неозбиљно би било да је неко за један дан обавио разговор са 26 лљуди. То се тако не ради, не може се толико особа саслушати у једном дану“, изјавила је она у „Утиску недеље“.

Она је упозорила да и у овом случају „опет имамо ситуацију да пред јавност излазе политичари и квазианалитичари и опет не видимо тужиоца“.

„Ми од министара и таблоида сазнајемо ко је саслушан и колико, уместо да те ствари сазнамо од тужиоца“, истакла је она и додала да тужилац треба да обавештава јавност о поступку.

Коментаришући наводе да је уговор о реконструкцији Железничке станице у Новом Саду „пословна тајна“, Савовић је истакла да тај уговор не може бити поверљив јер је то нешто од јавног интереса.

„Наши надлежни органи имају право да виде тај уговор. Наша земља је дужна да има тај уговор јер ми тај уговор тражимо од државе, а не од Кинеза“, додала је она.

Упитана о реакцијама представника актуелне власти након несреће у Новом Саду, Савовић је навела да се боји да „они и овог пута бране неодбрањиво“. Она је навела и да је упитно колико имамо и поверења у вештаке и инспекцију.

„Бојим се да више ни у шта немамо поверење и то је оно најстрашније… Проблем је што кад нас неко слаже гомилу пута, онда не верујемо ни у једну једину реч коју изговоре“, навела је она.

Она је упозорила и да „струка“ може бити било шта, односно да није довољно одређена, посебно имајући у виду и случајеве купљених диплома.

„Увек ћете наћи једног лекара или грађевинца који ће заступати ваше ставове за неку накнаду и њега ћете прогласити струком и онда рећи људима да је струка то рекла“, рекла је она.

Томановић: Власт нам прича о струци, а знамо како је струка прошла у Јовањици и Савамали

Ахилова пета или најслабија тачка ове власти је истина, поручио је у вечерашњем „Утиску недеље“ адвокат Зденко Томановић.

Зденко Томановић је истакао да се до истине не долази убеђивањем, већ доказивањем.

„Постоје чињенице које говоре саме за себе, не треба да они (на власти) нама тумаче ове чињенице… Дајте јавности чињенице, а не институције које су до сада нажалост биле у служби увећања моћи оних који су изнад закона и Устава Србије“, навео је он.

Он је данашњу изјаву председнице Скупштине Србије Ане Брнабић о несрећи у Новом Саду оценио као „врло неприкладну поруку“.

„Да ли то значи да ће и ова истина да заврши негде у мраку? Да ли то значи да ћемо и овог пута добити неку истину у фантомкама? Јуче и данас гледамо исте људе и лица у њиховим пропагандним центрима и гласилима који нам кажу да верујемо у институције. У свим темама, почев од корупције и учешћа државних структура у криминалу, преко предаје државне територије и тако даље, ако бисте било када такли та питања, истина би постала државни непријатељ, а тада би и људи који се баве тим питањима постали непријатељи државе, шпијуни или страни агенти. Управо су те тајне једно од важних средстава у тој борби против истине“, рекао је Томановић.

„Кад год сте тражили истину у случају Етихада, Рио Тинта, Косова или било које корупционашке афере или Јовањице, ви бисте тада постали све оно најгоре што у овој земљи можете да постанете“, додао је он.

Он је оценио да јавност „има много разлога“ да сумња у приче власти о струци.

„Исти људи нас сваке године убеђују у њихову форматирану и званичну истину и све што је изван тога мора бити згажено, поништено и понижавано. Нажалост, сада опет присуствујемо томе кад погледамо те представнике власти када кажу да пустимо струку, а знамо како је струка до сада пролазила. Струка је била у Јовањици па је неко донео одлуку да је треба ликвидирати, знамо како је струка згажена и Савамали“, рекао је Томановић.

Томановић је у „Утиску недеље“ говорио и о изменама Кривичног законика за које је навео да је њихова суштина заправо „таргетирање слободе говора“.

„Ове измене, чак и са најављеним корекцијама, усмерене су на даље ограничавање слободе говора. То је највећи проблем ове власти“, рекао је он и додао да се ове измене морају одбацити.

(Нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер