петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Уставни суд БиХ: Бошњаци могу свој језик назвати како хоће, власт у РС нема право да одређује име језика којим говоре Бошњаци
Хроника

Уставни суд БиХ: Бошњаци могу свој језик назвати како хоће, власт у РС нема право да одређује име језика којим говоре Бошњаци

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 27. мај 2016.

 Сарајево -- Уставни суд Босне и Херцеговине закључио је да Бошњаци могу свој језик назвати како хоће и да би све супротно водило ка кршењу Устава БиХ и Устава РС

Како наводе, неутрална је одредба у Уставу Републике Српске у којем стоји да се у РС користе језици српског, бошњачког и хрватског народа.

"Језик бошњачког народа", како је оценио Уставни суд БиХ, неутрална је одредба која не одређује назив језика, већ садржи уставно право конститутивног бошњачког народа да, као и сви конститутивни народи и остали који се тако не изјашњавају, језик којим говоре назову како желе.

Према одлуци Уставног суда БиХ, свако супротно поступање у пракси водило би кршењу Устава БиХ, али и Устава РС.

Уставни суд БиХ је, између осталог, констатовао да Устав БиХ нигде не прописује да се називи језика којим говоре конститутивни народи, морају повезати с називима конститутивних народа.

Устав БиХ даје право конститутивним народима и осталима да језик којим говоре назову како желе.

"Оваква одредба не даје право јавним властима РС да у конкретним случајевима одређују име језика којим говоре Бошњаци, супротно њиховом уставном праву да језик којим говоре назову именом којим желе", наведено је у одлуци Уставног суда БиХ.

Још се наводи да назив језика не може бити условљен ни лингвистичким правилима зато што је уставно право на назив језика одвојено од садржаја језика, стандарда језика.

Уставни суд БиХ је овакву одлуку донео разматрајући захтев Сафета Софтића, другог заменика председавајућег Дома народа БиХ, за оцену уставности прве реченице члана 7. став 1. Устава РС у делу који гласи: "Језик бошњачког народа".

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер