субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ури Розентал: Србија мора у потпуности да сарађује с Хагом
Хроника

Ури Розентал: Србија мора у потпуности да сарађује с Хагом

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 23. новембар 2010.

Нови шеф холандске дипломатије Ури Розентал је изјавио да његова земљи жели да српске власти учине све како би ухапсиле хашке оптуженике и да је то позиција свих чланица ЕУ, а не само Холандије.

Позиција владе Холандије о проширењу ЕУ је континуирана. "За нас проширење не постоји само зарад проширења. С друге стране, наше активности на том пољу су руковођене строгим и фер принципима", истакао је Розентал у интервјуу немачком радију "Дојче веле".

"Ако узмемо за пример случај Србије и њеног могућег уласка у ЕУ, холандска влада је била стриктна по питању неопходности пуне сарадње Србије са Трибуналом у Хагу. Желимо да српске власти ураде све што могу како би ухапсиле Младића и Хаџића. Тужилац Серж Брамерц је сам рекао да српске власти до сада нису у потпуности сарађивале у том правцу. То је и наша позиција. Та позиција је усвојена од осталих 26 земаља чланица ЕУ и задовољни смо начином на који су те ствари сада прихваћене", рекао је министар Розентал.

Одговарајући на питање да најновија истраживања на западном Балкану показују да једна трећина грађана Србије види Холандију као највећег европског противника приступању Србије ЕУ, Розентал је поновио да је одлука Савета Уније од пре месец дана, по питању Србије, донета једногласно.

"Свих 27 чланица су се договориле око тога да Србија мора у потпуности да сарађује са Трибуналом, да морамо да сачекамо још најмање два извештаја тужиоца Брамерца како би имали комплетну слику о томе каква је ситуација, као и да Европска комисија не би требало да доноси нове кораке у правцу евроинтеграција Србије пре лета 2011. Све је то одлучено једногласно, од стране свих 27 чланица", нагласио је он.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер