петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > УНХЦР: Од почетка 2016. године око 190 хиљада миграната преко Средоземног мора стигло у Европу
Хроника

УНХЦР: Од почетка 2016. године око 190 хиљада миграната преко Средоземног мора стигло у Европу

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 25. мај 2016.

Од почетка 2016. године забележено је 190.000 покушаја људи да се домогну Европе морским путем, при чему се 1.360 њих утопило, изјавио је данас регионални портпарол УНХЦР-а за Југоисточну Европу Невен Црвенковић и додао да до 2018. године треба пронаћи дом за два милиона избеглица.

Упитан да ли је, како је објавила Италија, долазак више од 30.000 миграната овог месеца у ту земљу из Африке директна последица затварања "балканске руте" и примене споразума измедју Европске уније и Турске, он је оценио да је недавно затварање "балканске руте" услед договора измедју ЕУ и Турске утицало на премештање тежишта миграције.

С друге стране, како је нагласио у интервјуу за Радио Слободна Европа (РСЕ), појачана је активност кријумчарења људи који, како је навео, упркос затварању ове руте и даље покушавају домоћи сигурности и заштите у Западној и Северној Европи.

- Примећујемо да све више људи тражи алтернативне путеве преко Средоземља, а на тај начин стижу и до Италије. Што се тиче недавно затворене 'балканске руте', примећујемо, с једне стране, фрагментацију тог протока људи који су се затекли или се још затичу на подручју западног Балкана, значи у Грчкој, Македонији и Србији - рекао је Црвенковић.

Како је нагласио, само прошле године забележено је 3.770 смртних случајева при покушају преласка морем људи који су се хтели домоћи Европе.

Поводом затварања избегличког кампа Идомени у Грчкој, Црвенковић је рекао да су му колеге на терену пренеле да је јуче, према проценама УНХЦР-а, 2.000 људи на "доиста миран начин" пребачено из тог неформалног кампа у Идоменију на четири различите локације унутар Грчке.

- Тренутно се у самом кампу налази око 2.000 људи, а током јучерашњег дана око 4.000 људи је наставило свој пут неким другим начинима – или су успоставили шаторска мала насеља у Грчкој или су се упутили даље, према Македонији, нажалост уз помоћ кријумчара - рекао је он.

Портпарол УНХЦР-а истакао је да та организација сарадјује са грчким властима.

- Ми смо обавештени, истина, тек јуче, о успостави та четири места на којима би се ти људи сместили. Помажемо грчким властима уз помоћ удружења цивилног друштва, да се те локације што пре и што боље оспособе за што хуманији живот људи који су већ толико пропатили - поручио је он.

На питање шта још чини УНХЦР, с обзиром на то да избегличко - мигрантски талас не попушта, а Европска комисија поручује да би ЕУ требало да интегрише два милиона људи, он је одговорио да је недавно покренута глобална кампања којој је циљ, како је објаснио, да се прикупе средства која недостају како би се што боље оспособиле различите локације за што хуманији смештај људи.

- Желимо прикупити средства која би нам била довољна да осигурамо људима достојан смештај, а то је – кров над главом. То су неки минимални хуманитарни стандарди које желимо осигурати. За ову конкретну кампању недостаје нам неких 440 милиона долара, које настојимо прикупити, како бисмо до 2018. осигурали, човека достојан смештај, за отприлике два милиона избеглица - додао је Црвенковић.

Став УНХЦР- је, како је навео, да док год постоје разлози због којих људи беже из својих домова и док бесни рат, проток људи и избеглиштво ће се наставити.

- Сасвим логично, још је велика већина избеглица, које долазе или у Италију или у Грчку, претежно из ратом погодјених подручја, нарочито из Сирије, Ирака и Афганистана - закључио је Црвенковић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер