петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Уместо виза, ЕУ уводи механизам за Србију
Хроника

Уместо виза, ЕУ уводи механизам за Србију

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 24. мај 2011.

Европска унија (ЕУ) треба да уведе механизам за брзо поновно привремено враћање режима виза појединим земљама у изузетним, ванредним приликама, што ће у уторак предложити Европска комисија, али то никако не значи враћање ЕУ виза Србији и Македонији

То је у изјави за агенцију Бета потврдио Мартин Грабјец, портпарол у Европској комисији, који је нагласио да су нетачни поједини написи с тим у вези у неким медијима.

Упитан да објасни поузданост извештаја да би сутра Европска комисија требало да предложи Савету министара ЕУ укидање режима за путовање српских и македонских грађана у шенгенску зону ЕУ због и даље великог броја лажних азиланата који долазе у ЕУ, Грабјец је рекао да је у питању само допуна постојеће регулативе о режиму ЕУ без виза за све земље у свету.

"То ни на који начин не значи да ће бити одмах поново успостављена обавеза поседовања виза за грађане Србије који путују у ЕУ, већ могућност далеко бржег враћања виза појединим земљама у изузетним ситуацијама", предочио је представник за штампу комесарке ЕК за унутрашње послове Сесилије Малмстрем.

Савет министара ЕУ 9. и 10. јуна у Луксембургу треба да усвоји предлог ЕК, који је комесарка Малмстрем већ образложила министрима унутрашњих послова европске двадесетседморице 12. маја.

Она је тада нагласила да би хитним поступком, за разлику од садашње дуге процедуре, визе биле враћене некој земљи "у случају да режим без виза изазове нерегуларну имиграцију великих размера, или да буде злоупотреба, односно да доведе у опасност безбедност" Европске уније.

Малмстрем је, на заседања Савета министара ЕУ 12. маја изјавила да би поново увођење граница унутар шенгенске зоне уследило само договором свих чланица Уније и то у крајњим ситуацијама.

У предлогу који је Европска комисија поднела за јачање система Шенгена се наглашава да је увођење режима без виза ЕУ за неке западнобалканске земље "било веома повољан корак и показало да је могуће добро осигурати кретање у безбедном окружењу".

У документу ЕК се подвлачи да је "спречавање нерегуларне имиграције и очување јавне безбадности спојиво с уређеним кретањем лица".

Напомиње се, међутим, да "појачана покретљивост путника у доброј вери и отклањање опасности од нерегуларне миграције и претњи јавној политици и безбедности морају бити такође зајамчени".

"Кад год то буде примерено, уколико се та равнотежа поремети, мора се проверити механизам за проверу визне либерализације, као што је то у јануару ставила на снагу Европска комисија за пет земаља Западног Балкана, којима укинуте визе 2009. и 2010, а то су Албанија, Босна и Херцеговина, БЈР Македонија, Црна Гора и Србија", наводи се.

Европска комисија наглашава да "уколико режим без виза доведе до ширег нерегуларног прилива имиграната или злоупотреба, односно угрози безбедност, Европска унија на располагању мора имати ваљане инструменте да брзо отклони такве проблеме".

Да би то обезбедила, Комисија ће убрзо предложити промену Уредбе 12 о визама (Visa Regulation 12), којом се успоставља безбедносна одредба која би омогућила ванредно враћање режима виза ЕУ за поједине земље.

Појачани надзор спровођења режима без виза је ЕК већ увела у јануару за све земље Западног Балкана, пошто су нарочито Француска, суочена с таласом имиграције са севера Африке, и Холандија затражиле да се превасходно постави систем контроле у новембру уведеног безвизног режима за Босну и Албанију.

Министри унутрашњих послова ће у јуну добити и целовит извештај Европске комисије о ономе шта је установљено "механизмом појачаног надзора" за западнобалканске земје тад би, можда, могли и предложити неке мере.

У међувремену је Белгија, суочена са и даље великим приливом лажних азиланата из Србије и Македоније, затражила од Европске комисије извештај о томе шта је установљено кроз механизам појачаног надзора за западнобалканске земље.

Белгија жели да зна и какве ће мере ЕК и Београд и Скопље предузети да се не само обузда, већ битно смањи прилив махом етничких Албанаца и Рома из Србије и Македоније који у Белгију и још неке земље ЕУ долазе с биометријских пасошима и злоупотребљавају режима без виза тражећи без икаквог основа политички азил.

Интернет портал Еурацтив је, с тим у вези, данас указао да "многи од оних који траже азил у ствари савршено добро знају да им то неће бити одобрено, али ипак искористе повољности боравка за време док траје поступак (власти) на темељу захтева за азил, током којег они уживају повластице смештаја и добијају одређене своте новца за свакодневне потребе".

(srb.fondsk.ru)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер