субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Улрике Луначек: Озбиљне оптужбе за лажирање избора на Косову
Хроника

Улрике Луначек: Озбиљне оптужбе за лажирање избора на Косову

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 13. децембар 2010.

БЕЧ - На изборима на Косову било је значајног напретка у организацији гласања, као и излазности, али то не може да засени чињеницу да је у два изборна округа дошло до масовних оптужби за лажирање, оценила је данас известилац Европског парламента за Косово Улрике Луначек.

"Те оптужбе, ако се обистине, могу да промене исход избора и тиме састав парламента и да утичу на коалиционе могућности", упозорила је Луначек у саопштењу.

"Позвали смо политичке партије да искористе своје право на жалбу и тако осигурају да се о оптужбама брзо донесе одлука и гласачи дођу до свог права", нагласила је Луначек, која је боравила на Косову у оквиру посматрачке мисије.

"Поздрављам одлучне припреме и организацију избора, које смо у већини случајева видели, као и већу излазност и код српског становништва на југу земље. То значи да све више људи користи своје право и могућност на учествовање у обликовању своје земље", оценила је она.

Луначек је рекла да, "нажалост, још нема коначних резултата у вези са расподелом мандата", додајући да је то због спорних округа Србица и Глоговац, те је због тога могуће да ће протеxхи неко време до коначног исхода и почетка преговора о коалицијама.

"Огроман проблем у припремама ових избора је немогућност кривичног гоњења чланова изборне комисије у бројним изборним местима, којима је још током локалних избора 2009. пребацивано лажирање. Немогућност кривичног гоњења тих особа мора након ових избора бити прекинута, јер само тако се може придобити поверење гласача да ће сваки глас бити битан", истакла је она.

Известилац Европског парламента за Хрватску и потпредседник фракције социјалдемократских партија Ханес Свобода рекао је да након избора на Косову сада предстоји не само тежак задатак формирања владе, већ још тежи припреме разговора са Србијом.

"Иако је тачно да Косово и без таквих разговора постоји, далекосежно признање његовог постојања и независности је могуће само након успешног дијалога са Србијом", истакао је он у саопштењу.

Свобода је истакао да ниједна страна не би требало да поставља предуслове за дијалог и додао да је "јасно да повратак ка статусу пре проглашења независности није могућ".

Исто тако, подела севера Косова и његово прикључење Србији није пожељно и наилази на жесток отпор не само Косова, већ и ЕУ и САД, рекао је он.

"Такво отцепљење би могло пре свега у Македонији да изазове сличне тежње", казао је Свобода.

Свобода је додао да би и економска интеграција Косова и Србије могла допринети смањењу постојећих тензија, додајући да је решење косовског проблема "најважнији изазов нове спољне политике ЕУ".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер