петак, 10. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Улрике Луначек: Нема статуса кандидата док траје насиље на Косову
Хроника

Улрике Луначек: Нема статуса кандидата док траје насиље на Косову

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 29. новембар 2011.

Известилац Европског парламента за Косово Улрике Луначек изјавила је данас да Србија не може да очекује да ће добити статус кандидата за чланство у ЕУ док на њеним "границама траје ескалација насиља".

Луначек која је и шефица посланичке групе аустријских Зелених, у саопштењу је затражила од земаља чланица ЕУ да "појачају притисак на Србију како би Београд уразумио српске екстремисте на северу Косова". Наводећи да "насилни изгреди на северу Косова у којима је јуче повређено и осам аустријских војника морају бити одмах заустављени", Луначек је позвала Србију да "у том питању одсудном за цео регион, употреби свој политички утицај на северу Косова".

Улрике Луначек је затражила мирно уклањање барикада и реализацију одредби о аутономији из плана Мартија Ахтисарија.

- Србија не може озбиљно да очекује да ће наредних седмица добити статус кандидата за ЕУ, док на њеним границама ескалира насиље. Без окончања насилних сукоба и значајног побољшања суседских односа између две државе путем спровођења договора из дијалога, не може бити статуса кандидата за Србију - навела је Луначек.

У саопштењу се наводи да Луначек као и посланичка група Зелених у ЕП, начелно подржавају статус кандидата за Србију, али да "у ЕУ важи принцип - кооперација уместо конфронтације - што мора бити примењено и у случају Србије и Косова".

Шефица посланичке групе Зелених у ЕП је навела да "модели аутономије у Европи и свету показују да грађанке и грађани у аутономним регионима могу да очекују веома добре услове живота" и да је, уместо насилних инцидената, потребно радити на таквој "заједничкој, бољој будућности са широком аутономијом за северно Косово у јединственој држави Косово".

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер