петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Уложено осам амандмана на резолуцију о Србији
Хроника

Уложено осам амандмана на резолуцију о Србији

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 19. јануар 2011.

Европски парламент данас гласа о резолуцији о евроинтеграцијама наше земље и ратификацији ССП-а

Брисел – Посланици Европског парламента расправљали су јуче у Стразбуру о ратификацији Споразума о стабилизацији и придруживању (ССП) са Србијом, као и о нацрту Резолуције о процесу евроинтеграција Србије коју је у децембру усвојио Одбор за спољну политику ЕП на предлог Јелка Кацина. Гласање о ратификацији и резолуцији, укључујући амандмане, биће обављено данас у подне.

Рок за предлагање амандмана је истекао, а три политичке групације ЕП, социјалисти и демократе, либерали и зелени, уложиле су амандмане на резолуцију, док највећа политичка група – Европска народна партија није приложила ниједан амандман.

Франциска Брантнер и Урлике Луначек, известилац ЕП за Косово, предложиле су у име групација зелених измену петог параграфа резолуције у којем ЕП поздравља заједничку резолуцију Србије и Европске уније усвојену у Генералној скупштини УН 9. септембра прошле године и спремност Владе Србије да без одлагања започне дијалог са Приштином. Њихов предлог амандмана гласи: „Позивамо Србију да уђе у дијалог са Косовом без даљег алудирања на нове преговоре о статусу или о подели”.

Исти тандем посланика предложио је и измену седмог параграфа који се односи на паралелне структуре власти на северу Косова и „позвао власти у Београду да зауставе издавање нових таблица за аутомобиле са међународним кодом за Србију заједно са локалним кодом за седам региона Косова и отворено кршење суверенитета Косова”.

Зелени су такође предложили допуну 11. параграфа резолуције у којој се наводи да се „наглашава да Србија може да добије статус кандидата за чланство у ЕУ и да отвори преговоре о приступању само уколико Тужилаштво трибунала у Хагу оцени да у потпуности сарађује”.

Из ове политичке групе стигао је и један нови амандман у којем се „позива Савет ЕУ да пружи проактивну помоћ у хапшењу преостале двојице бегунаца слањем стручњака који ће помоћи у дубинском испитивању стратегије и стављањем на располагање такве опреме и стручности које би убрзале истрагу”.

Предлагач резолуције и известилац ЕП за Србију Јелко Кацин уложио је испред либерала два нова амандмана. Први се односи на учешће Србије на церемонији доделе Нобелове награде за мир који гласи: „Жалимо због одлуке Владе Србије да не присуствује додели Нобелове награде 10. децембра у Ослу и поздрављамо, с друге стране, иницијативу заштитника грађана да присуствује церемонији као одговорну и вредну хвале”.

Други амандман либерала односи се на реформе у војсци и у њему се „поздравља реформа, а посебно професионализација која је ступила на снагу 1. јануара 2011. године као важан корак ка модернизацији војске и даљем јачању цивилне контроле над војском”.

Групација социјалиста и демократа такође је уложила предлог за допуну параграфа 11 који се односи на сарадњу Србије са трибуналом у Хагу. „Истичемо да су најновије процене главног тужитеља трибунала да су напори Србије у потрази за преосталом двојицом бегунаца и даље проблематични”. Најновије процене Серж Брамерц је изнео прошле недеље пред спољнополитичким одбором ЕП без присуства јавности. 

Социјалисти и демократе предложили су и допуну 31. параграфа о проблему избеглица истакавши „заједничко ангажовање српског и хрватског председника да истраже судбину несталих лица и да пронађу решења за избеглице и питања њиховог повратка”.

У нацрту резолуције који је усвојен у децембру потврђена је европска будућност Србије, поздрављен почетак процеса ратификације ССП-а и упућен позив државама ЕУ које још нису ратификовале ССП да то учине. Поздрављено је и подношење захтева Београда за пријем у чланство у ЕУ. У тексту је такође поздрављена одлука Савета министара ЕУ да захтев Србије буде размотрен, уз додатно охрабрење српским властима да спроведу неопходне реформе.

Резолуција, поред осталог, поздравља и доношење резолуције о Сребреници у Скупштини Србије, тражи од Београда енергичне напоре за наставак реформе правосуђа, поздравља напредак у међудржавној полицијској сарадњи, напоре у заштити мањина и подсећа на значај јаких и независних медија.

Према свим очекивањима Европски парламент ће сутра на пленарној седници изгласати ратификацију ССП-а са Србијом и усвојити резолуцију о евроинтеграцијама. Остаје још непознато како ће се посланици изјаснити о предложеним амандманима.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер