петак, 17. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Украјински добровољци траже од Порошенка прекид примирја и увођење ванредног стања
Хроника

Украјински добровољци траже од Порошенка прекид примирја и увођење ванредног стања

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 29. јун 2014.

Кијев -- Учесници митинга у Кијеву сазваног на иницијативу добровољачких провладиних батаљона, затражило је од председника прекид примирја и увођење ванредног стања.

Агенција УНН преноси захтев учесника митинга да се добровољачким батаљонима "Донбас", "Ајдар" и "Дњепар" дозволи да "предузму мере за уништење терориста", и очекивање од Европске уније да заведе трећу фазу санкција Русији.

"Тражимо неодложно увођење ратног стања! Ради добробити земље неопходно је то учинити са врха, да то не би било учињено одоздо, спонтано, са великом штетом за државу. Дошло је време да се власт одреди на чијој је страни", рекао је командир "Донбаса" Семјон Семјонченко.

Након изношења захтева, окупљени су се упутили ка Тргу независности (Мајдану незалежности) где се одржавава други скуп, Народно веће, навела је украјинска агенција.

Руска информативна агенција (РИА) Новости преноси извештаје кијевских медија да је окупљених било приближно хиљаду.

Та агенција подсећа да су након покретања војне специјалне операције против присталица независности на истоку Украјине, националистички настројени добровољци, на челу са лидером радикалног Десног сектора Дмитријем Јарошем, формирали неколико "батаљона територијалне одбране", међу којима је "Донбас".

Порошенко је у међувремену представио његов план за мирно решење кризе на истоку Украјине и средином јуна прогласио једнострани прекид ватре, што су до 30. јуна прихватиле и побуњене проруске снаге.

План се састоји од 15 тачака, а подразумева безбедносне гаранције за учеснике преговора, ослобађање талаца, амнестију за оне који положе оружје и нису извршили тежа кривична дела.

Такође, наводи РИА Новости, планирано је формирање тампон-зоне у дужини од 10 километара на украјинско-руској граници, повлачење "нелегалних оружаних формација", формирање коридора за повлачење плаћеника и разоружање.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер