понедељак, 06. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Украјина победила на Евросонгу по измењеном систему гласања, до краја неизвесна битка са представницима Аустралије и Русије
Хроника

Украјина победила на Евросонгу по измењеном систему гласања, до краја неизвесна битка са представницима Аустралије и Русије

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 15. мај 2016.

СТОКХОЛМ - Украјина је победила је на 61. такмичењу за „Песму Евровизије” које је одржано у „Глоуб арени” у Стокхолму, док је наша преставница заузела 17. место.

На овогодишњем, 61. такмичење за песму Евровизије које је одржано у Стокхолму по први пут је реализован нови систем гласања који је требало да обезбеди више узбуђења при проглашењу победника.

На Евросонгу је на крају тријумфовала украјинска представница Џамала са песмом "1944". До самог краја било је неизвесно ко ће однети победу, Џамала водила битку са Аустралијом и Русијом, па су организатори успели у својој намери да завршницу учине драматичнијом.

Ипак, многима се није допао нови систем гласања, а онима који су упутили критике Европској радиодифузној унији путем друштвених мрежа придружио се и велики број домаћих звезда, незадовољних коначним пласманом Србије.

Од 42 земље које су учествовале у гласању, Србија је добила укупно 35 поена од седам стручних жирија, а прве поене и највише гласова стручног жирија Србија је добила од Босне и Херцеговине - осам поена.

Услед промене начина гласања, након гласова жирија прочитани су обједињени гласови гледалаца, према којима је Србија добила 80 поена и у коначном пласману заузела 17. место са укупно 115 поена.

Највећи број поена стручног жирија освојила је Аустралија - 320, која је водила до самог краја, када ју је обједињеним гласовима гледалаца престигла Украјина, која је победничку позицију заузела са 534 поена.

Песма представнице Украјине, која је Татарка с Крима, протумачена је као критика руске анексије тог полуострва 2014. године, а финале овогодишње Евровозије оцењено је као најполитизованије до сада, навео је Гардијан.

Џамала је уочи одржавања Евровозије рекла да би њена победа значила да су Европљани "спремни са чују о болу других људи", а након што јој је уручен трофеј на музичком такмичењу позвала је на "мир и љубав".

Говорећи о тексту своје песме "1944", Џамала је рекла да се "наравно ради и о 2014. години". "Ове две године су много појачале тугу у мом животу. Замислите - креативна сте особа, певач, али две године не можете да одете кући. Виђате свог деду на Скајпу, који има 90 година и болестан је, али га не можете посетити. Шта би требало да урадим: само да певам фине песме и да заборавим на то? Наравно да не могу то да учиним", рекла је Џамала у телефонској изјави за Гардијан уочи финала Евровизије.

Примајући трофеј на такмичењу, она је захвалила Европи и пожелела добродошлицу у Украјину, рекавши да "заиста свима жели мир и љубав". 

Представница Србије Сања Вучић је са песмом Иване Петерс „Гоодбyе” наступила петнаеста по реду, а на сцени су је вокално пратиле Лена Кузмановић, Дуња Вујадиновић, Јелена Ђурић и Ива Плетикосић, и уз плес балетског играча Милоша Исаиловића.

Финале је отворила представница Белгије, а онда су уследили такмичари из Чешке, Холандије, Азербејџана, Мађарске, Италије, Израела, Бугарске, Шведске, Немачке, Француске, Пољске, Аустралије, Кипра.

Након Србије, певали су извођачи из Литваније, Хрватске, Русије, Шпаније, Летоније, Украјине, Малте, Грузије, Аустрије, Велике Британије и Јерменије.

Шоу је почео дефилеом застава 26 земаља учесница финала и њихових представника, а троипоцашовни програм су водили прошлогодишњи победник Еуросонга у Бечу Монс Зелмеров и комичарка Петра Меде.

Светска поп звезда Џастин Тимберлејк наступио је вечерас током финала 61. Еуросонга, у „Глоуб арени” у Стокхолму.

Певач је уживо у пратњи свог бенда отпевао хит „Роцк yоур бодy” и премијерно извео своју нову песму „Цан'т стоп тхе феелинг”, објављену 5. маја, а коју многи критичари већ оцењују као хит лета.

Тимберлејк је поручио певачима у Зеленој соби да зна колико су нервозни као представници својих земаља, честитао им на томе, али је признао да је и сам нервозан јер наступа пред 200 милона гледалаца.

Он је претходно свом твитер налогу написао да је почаствован што ће се појавити на сцени на којој су током вечери наступили бројни талентовани уметници.

Ово је иначе први пут у историји такмичења за „Песму Евровизије” да се једна светска звезда која се не такмичи у избору, појави на сцени Еуросонга.

Продуценти овог великог европског музичког такмичења су посебно поносни јер су Тимберлејкову песму радили шведски композитори Шелбек и Макс Мартин, који је радио с бројним свестским музичким именима.

Сви гласови - и публике и стручног жирија, доступни су на сајту Еуровисион.тв.

Порошенко: Корисна и невероватна победа Украјине на Евровизији

Украјински председник Петро Порошенко прошле ноћи, описујући је као "невероватну", поздравио победу Џамале на такмичењу Евровизије с песмом о Стаљиновој депортацији Кримских Татара.

"Да !!!" твитовао је Порошенко. "Корисна и невероватна победа! Цела Украјина вам шаље велико хвала Џамала". Премијер Владимир Гројсман је преко Твитера послао "искрене честитке" и поручио "Славна је Украјина!". Певачица, 32-годишња Татарка с Крима, у песми "1944" говори о совјетској депортацији свог народа, инспирисана причама своје прабабе која је доживела ту трагичну епизоду совјетске историје.

"Када странци стигну. Дођу код вас. Све вас побију и кажу ми нисмо криви, нисмо криви", гласи прва строфа. Сећања на тај ужас оживела су руском анексијом Крима марта 2014. Татари су притварани, њихове куће су претресане, а лидерима њихове заједнице је забрањен улазак на ту територију. Русија је протестовала против учешћа Украјине на такмичењу за Песму Евровоизије због "политизације" текста, сматрајућ да је то супротно пропису такмичења који забрањује "речи, говор или гест политичке или сличне природе". Евровизија је међутим проценила да је текст "историјске" природе и одобрила песму.

Један од главних вођа устанка на Тргу Мајдан, који је фебруара 2014. довео до збацивања претходног украјинског председника Виктора Јануковича, изјавио је да би било прикладно да Украјина која ће наредне године бити домаћин Песме Евровоизије, то такмичење организује управо на Криму. "Правда ће бити ако се следећа Евровизија одржи на историјском родном тлу Џамале - на Криму, у Украјини", написао је Мустафа Најем на Твитеру. Шеф Скупштине Кримских Татара, Меџлиса, коју је Москве у априлу прогласила за "екстремистичку организацију", такође је поздравио победу Украјине и захвалио "десетинама хиљада љубитеља који су Џамалу подржали с Крима, под привременом окупацијом Русије", написао је Рефат Чубаров на Фејсбуку.

"Ако бог да, једног дана, дивног дана, сви ћемо се састати на Криму, ослобођеном од руских окупатора", додао је он. "Ова песма о нашој трагедија је обишла свет и надам се да су је људи чули", рекла је млада обожаватељка Џемиле, Емине у публици у Стокхолму.

(Политика-Блиц-Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер