петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Украјина: Монасима канонске УПЦ наложено да у року од три дана напусте Кијевско-печерску лавру. РПЦ: Насилно заузимање Лавре постаје све вероватније
Хроника

Украјина: Монасима канонске УПЦ наложено да у року од три дана напусте Кијевско-печерску лавру. РПЦ: Насилно заузимање Лавре постаје све вероватније

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 07. јун 2023.

Могућност насилног заузимања Кијевско-печерске лавре постаје све вероватнија, објавио је је Владимир Легојда, председник Синодалног одељења за црквене односе са друштвом и медијима Московске патријаршије, коментаришући изјаву украјинских власти на свом Телеграму.

Монасима канонске Украјинске православне цркве (УПЦ) наложено је да у року од три дана напусте Кијевско-печерску лавру, саопштио је министар културе Украјине Александар Ткаченко на Телеграм каналу.

Према његовим речима, поменути захтев је упутио национални историјски споменик Кијевско-печерска лавра након рада министарске комисије.

"Сада, након што је национални споменик упутио захтев УПЦ Московске патријаршије о моменталном ослобађању, престанку коришћења и враћању имовине националном споменику, црква треба то да изврши у року од три радна дана од дана пријема захтева. У случају одбијања суд ће донети одлуку о уклањању препрека за коришћење имовине националног споменика", рекао је украјински министар.

"Братију манастира не могу застрашити никакви ултиматуми, али изгледи за насилно заузимање Лавре су све очигледнији. Једва да се вреди надати правичном суђењу, о чему говори министар. Пракса показује да су судови у Украјини одавно престали да буду непристрасни и независни, осим понеког изузетка", рекао је Легојда.

Раније је суд у Кијеву одбио да одложи заседање за недељу дана адвокатима Кијевско-печерске лавре због преговора представника манастира, Министарства културе и Резервата којим руководи држава, јер је сматрао да усмени преговори нису документован аргумент.

Нова спирала сукоба око Кијевско-печерске лавре почела је обавештењем УПЦ од стране Министарства културе Украјине о једностраном раскиду уговора о закупу манастира. Тражено је да монаси напусте Лавру 29. марта.

Министар културе Украјине Олександар Ткаченко рекао је да монаси могу да остану у Лаври под условом да пређу у расколничку Православну цркву Украјине. Игуман Кијевско-печерске лавре митрополит Павел (Лебед) је рекао да око Лавре не може бити компромиса, и да ће братија остати ту до краја. Он је додао и да је једностран раскид уговора о закупу објеката Лавре немогућ, да је потребна одлука суда. Поднета је и тужба о неприхватљивости раскида уговора о закупу Привредном суду у Кијеву.

Подсетимо, до заоштравања раскола у Украјини дошло је у јануару 2019. године, када је Васељенски патријарх доделио Томос о аутокефалности расколничкој ПЦУ, која није призната од већине помесних православних цркава. Једина канонска православна црква на територији Украјине је Украјинска православна црква Московског патријархата.

После тог потеза Васељенског патријарха, сукоби међу верницима у Украјини су се још више појачали. Расколници су насилно почели да заузимају храмове, а цела ситуација је кулминирала са почетком Специјалне војне операције у марту 2022.године.

Од прошле године су украјинске власти организовале највећи талас прогона канонске УПЦ у новијој историји земље. Уз подршку власти, расколничка Православна црква Украјине врши пљачкашко отимање цркава, а националисти и расколници нападају свештенство и вернике.

У разним регионима локалне власти забрањују рад цркве, позивајући се на њену повезаност са Русијом, а нацрт закона о њеној фактичкој забрани у Украјини већ је поднет Врховној ради.

(РТ Балкан)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер