петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Украјина блокира улазак Црне Горе у Светску трговинску организацију
Хроника

Украјина блокира улазак Црне Горе у Светску трговинску организацију

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 07. октобар 2009.

Црна Гора ове године неће постати чланица Светске трговинске организације пошто није успела ни трећа рунда преговора са Украјином која тражи од ЦГ смањење царина. Чланство је неопходно за преговоре о приступању ЕУ.

Министарка за европске интеграције Гордана Ђуровић саопштила је да су украјински представници у оквиру дводневних разговора, који су за викенд одржани у Бечу, тражили додатне уступке у вези са смањењем царина, што је за црногорску страну било неприхватљиво. Она сматра да инсистирање Украјине нема везе са Црном Гором, већ да се ради о већим економским интересима између те земље и Европске уније.

Ђуровићева је казала да нико не може преузети толику одговорност да касније буде прозиван како је нарушио и онако недовољно јаке капацитете конкурентности црногорске привреде те да би испуњавање захтева Украјине довело до затварања многих црногорских предузећа.

Црна Гора се, како је додала, отвара и за друге чланице СТО, али не на начин којим би уништила своју економију. Црногорски представници су током преговора саопштили да Црна Гора не тражи асиметричне уступке и не жели да освоји тржиште пољопривредних производа у Украјини, али да постоји основ за јачање сарадње у сектору индустрије.

Професорка међународне економије на подгоричком Економском факултету Данијела Јаћимовић каже за Дојче веле да је инсистирање Украјине на смањењу царинских стопа било изненађење и да такав случај до сада није забележен у пракси.

„За земљу која тражи чланство је важно да задовољи технички део и ту нема компромиса. Али финална одлука, зависи од политичке воље, односно, спремности земаља чланица. То се види из искуства Црне Горе да постане чланица СТО, али и Хрватске да постане чланица ЕУ. И једно и друго учлањење зависи од тренутка – да ли је криза или економска експанзија. У временима кризе земље су затвореније, више сконцентрисане на своје унутрашње проблеме и мање спремне за учлањење нових земаља“, објашњава Јаћимовићева.

Она тврди да у овом тренутку учлањење у СТО није толико важно, јер су билатерални споразуми већ потписани. За Црну Гору је посебно важно у процесу приступања ЕУ то што је потписан билатарални споразум са ЕУ, каже Јаћимовићева.

Чланство Црне Горе у СТО је предуслов за отварање преговора о приступању ЕУ, због чега је проблем са Украјином неопходно решити најкасније за годину и по. Црна Гора је процес прикључења СТО почела 15. фебруара 2005. и до сада је потписала споразуме са свим кључним земљама. Са Украјином, која је последња примљена у СТО има економску размену свега 0,02 одсто.

(Deutsche Welle)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер