петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ухапшена криминална група у Министарству одбране
Хроника

Ухапшена криминална група у Министарству одбране

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 11. фебруар 2009.

Припадници Војнобезбедносне агенције (ВБА) и Службе за борбу против организованог криминала (СБПОК) МУП Србије ухапсили су у уторак 16 чланова организоване криминалне групе осумњичених за злоупотребу у Министарству одбране (МО). Међу њима су активни службенци МО, пензионери, као и бивши припадници војске Републике Српске и Републике Српске Крајине. Сумња се да је штета коју су начинили “тешка” неколико милиона евра.

Како сазнајемо, ова група је чинила незаконите радње у поступцима доделе станова, пензионисања, али и у остваривању права на накнаду штете. Терете се за давање и примање мита, злоупотребу службеног положаја и превара.

Као вођа групе означен је Горан Мојовић, пенизонисани капетан прве класе. У групи су и, такође пензионисани, заставник Новица Михајловић и капетан бојног брода Стево Тривић. За злоупотребе су осумњичени и пуковник Ивица Меденица, начелник кабинета за ортопедију и трауматологију ВМА, и пуковник Јован Југовић, начелник кабинета за психијатрију ове медицинске установе.

Лисице на руке стављене су и мајору Михаилу Живковићу, начелнику одељења у Дирекцији за имовинско-правне послове Министарства одбране, као и правницима у одељењу за стамбене послове МО Николи Томашевићу и Љубици Торбици.

Мојовић је, како сазнајемо, ухапшен у својој кући у Београду у акцији ВБА, док су остале привели припадници Војне полиције. За цивиле је био задужен МУП Србије. Акција на откривању ове групе, као и прикупљање доказа, започела је пре скоро годину дана. Припрема хапшења и сама акција изведени су у најстрожој тајности, о чему је у МО био обавештен једино министар Драган Шутановац. Како сазнајемо, ово је тек почетак, јер се наредних дана очекују нова привођења. Помињу се много “крупнија” имена од ових. На удару ће се наћи, према информацијама “Новости”, лекари и у другим медицинским установама.

Приведена група сумњичи се да је за новац и противуслуге омогућавала појединцима да незаконито остваре право на инвалидску пензију, накнаду штете на суду због рањавања у рату на простору бивше Југославије или повређивања на радном месту. Уз то, припадницима групе су “намештали” доделу станова, а некима су уз одговарајућу новчану надокнаду “сређивали” ослобађање од служења војног рока.

У свим тим злоупотребама користили су лажне медицинске налазе и фалсификовану документацију. Према сазнањима “Новости”, група је радила веома организовано још од 2005. године, мада постоје индиције да је злоупотреба било и раније.

Мојовић је био тај коме су се обраћали “кандидати” за пензију, накнаду због рањавања или ослобађања од војног рока. Он би их лично, или преко Михајловића и Тривића, упућивао на своје људе у Министарству одбране. Претходно су од др Меденице или др Југовића обезбеђивана лажна уверења о болести, рањавањима или неспособности за војну службу. Сумња се да су за своје “налазе” поменути лекари узимали новац од Мојовића.

Утврђено је да су, на пример, некима који су били инвалиди 30 посто, уз помоћ својих медицинских саучесника и лажних налаза, повећавали инвалидност на 70 процената. Као такви, они би и ишли у пензију.

Намештено је, према ономе што је до сада утврђено, да више десетина станова буде додељено онима која нису испуњавала законске услове. То је рађено тако што је Мојовић добијао од Томашевића и Торбице из одељења за стамбене послове МО податке о ранг-листама, критеријумима за добијање станова, броју бодова, терминима подела...

Лажном документацијом прикривано је власништво над становима и кућама, а фалш налазима обезбеђивани су и додатни бодови на листама. Утврђено је да су својим саучесницима додељивали нове бодове, па када би овај добио стан, гледао би да га што пре откупи. Поменуте станове би касније продали, а новац међусобно поделили. Мојовићу би, наводно, увек ишло 20 одсто од цене.

Група се сумњичи и да је чинила злоупотребе током решавања судских спорова са Дирекцијом за имовинско-правне послове Министарства одбране, а на штету - државе. Пошто би “клијентима” обезбедио фалш документа о рањавању или повређивању на радном месту, Мојовић их је, потом, упућивао на суд да потраже накнаду штете. На суд би ишли и они који су покушавали да реше стамбене “проблеме”.

Тада би на “сцену” ступао мајор Михаило Живковић из Дирекције за имовинско-правне послове МО, који је, по налогу Мојовића, чинио све да изгуби случај на суду. Министарству је тако причињена велика материјална штета, која се тек утврђује. Мојовић је, према неким подацима, узимао и до 60 посто наплаћене одштете.

Акција је спроведена у координацији са специјалним тужилаштвом за организовани криминал. Ухапшенима је одређено полицијско задржавање од 48 сати. Због сумње да су учествовали у злоупотребама, ухапшени су и Биљана Мојовић, службеник, Драган Ковачић, војни пензионер, потпуковник у Војсци Републике Српске, Стеван Симић, пензионер, бивши службеник у Војсци Републике Српске Крајине, пензионер Душан Џуловић...

У просторије СБПОК приведени су и Наташа Јовановић, службеник Градског секретаријата за социјалну и дечју заштиту Урош Малић, Жељко Божић и Љубомир Парента.

Горан Мојовић према војним подацима од 1995. године дуже време је боловао од депресије. Током 1996. боравио је у болници када му је утврђена дијагноза посттрауматски стресни поремећај. Пензионисан је 2000. године по основу трајне неспособности за војну службу.

Током рада у Војсци чинио је разне злоупотребе. Тако је за своју бабу остварио противправно здравствено осигурање. Од када му је признат статус ратног војног инвалида са 50 посто инвалидитета 1996. године, “догурао” је до 90 посто, три године касније. Између осталог, утврђено је да је брату Зорану издејствовао исти статус са 90 посто оштећења, по ком основу је наплатио 1,8 милиона динара одштете.

Лекари Војномедицинске академије Ивица Меденица и Јован Југовић важе за врсне стручњаке. Добијали су највише оцене. Ипак, на њихов рад у последње време стизало је све више притужби. Постоји сумња да су у ове махинације умешани још неки лекари, а даља истрага ће то да утврди.

Извор близак истрази испричао је да је код једног од осумњичених пронађена и документација у вези са случајем злоупотреба. Када му је полиција зазвонила на врата, прво је одбио да отвори, а потом је дискету с подацима убацио у школску торбу свог детета. Затим је затражио да малишан крене што пре у школу.

 (Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер