уторак, 30. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Удружење грађана "Хиподром у (Бео)граду" писало Синиши Малом и Горану Весићу: На мала врата се спроводи идеја о измештању, чак и укидању објекта старијег и од Вимблдона
Хроника

Удружење грађана "Хиподром у (Бео)граду" писало Синиши Малом и Горану Весићу: На мала врата се спроводи идеја о измештању, чак и укидању објекта старијег и од Вимблдона

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 28. децембар 2017.

Удружење грађана "Хиподром у (Бео)граду" је вечерас саопштило да је забринуто због сазнања везаних за судбину Београдског хиподрома, о чему тражи одговоре градских власти.

Удружење је послало писма ЈП "Хиподром Београд", Скупштини града Београда, градоначелнику Синиши Малом и градским званичницима Горану Весићу и Милутину Фолићу, као и ЈП "Дирекција за градјевинско земљиште и изградњу града Београда", у којима тражи да се разјасне спорна питања.

У писму се оцењује да су "године разних обмана јавности, празних обећања, различитих успешних и неуспешних одлагања решавања нагомиланих проблема разних досадашњих управа, остављале само већи чемер и пустош на простору најстаријег спортског објекта" Београда.

Уз то је у буџету Града за 2018. годину за реконструкцију трибине Хиподрома, која је изгорела пре 18 година, предвидјено 100.000 динара колико је било и ове године, "што није ни изблиза довољно" да се трибина поправи, а остаци њене конструкције из године у годину све више пропадају, констатује Удружење.

Уговор о коришћењу земљишта који је ЈП "Хиподром Београд" потписало са Скупштином града Београда 1988. године, а који истиче напролеће, није продужен, нити је предвидјен као тема било којег заседања, пише у писму.

"За победничко решење са архитектонско-урбанистичког конкурса за план уредјења ширег подручја Хиподрома више од три месеца није донета ниједна званична одлука у Скупштини Града, нити је наручилац конкурса ЈП 'Дирекција за градјевинско земљиште и изградњу града Београда' у том периоду издао било какво саопштење" о томе, наводи Удружење.

"Ипак, поставља се питање да ли је архитектонско-урбанистичко оно што ће решити свакодневне проблеме Јавног предузећа 'Хиподром Београд' и корисника услуга које оно пружа? Ако јесте, због чега оно није усвојено? Због чега није доступно на увид градјанима?", пише у писму.

Удружење сматра да је на делу "само куповина времена и смиривање заинтересоване јавности, која жели да Хиподром остане ту где јесте", а да не постоји "стварна одлука градских челника да Хиподром обнови и омогући му се одржив развој с постојећом наменом, по угледу на сва тркалишта светских и европских метропола".

Удружење "Хиподром у (Бео)граду" је непрофитна група стручњака, ентузијаста и других грађана која сматра да Београдски хиподром, као најстарији спортски објекат у Србији, треба да остане ту где јесте и да и даље буде оно што је био 103 године тркалиште и центар коњичког спорта Србије и региона.

Трке су се на Београдском хиподрому одржавале и током ратова, а ова, 2017. година је прва да трка није било, не рачунајући три тркачка дана која је организовала једна група ентузијаста.

Хиподром је зелена оаза Београда, заштићени споменик и једино место где градска деца могу да ступе у непосредни контакт с коњима, наводи Удружење.

Удружење сматра да је Београдски хиподром систематски уништаван због нечијих личних интереса, и доведен на руб егзистенције, а "на мала врата" се спроводи идеја о измештању, чак и о укидању тог објекта, старијег и од лондонског Вимблдона.

Више од 7.500 људи је потписало петицију Удружења "Хиподром у (Бео)граду" за очување Хиподрома, као симбола Београда и Србије, да "Хиподром крај Цареве ћуприје остане у Београду, у целини с Топчидером и Кошутњаком, да сачувамо и традицију, историју, спорт и зелену оазу града, да оставимо својој деци све то сто су нама оставили наши преци", пише у саопштењу.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер