субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ученици Прве београдске гимназије протестовали против укидања једног одељења друштвено-језичког смера; Министарство просвете: Преко пола студената уписује друштвено-хуманистичке науке и након њих тешко налазе посао
Хроника

Ученици Прве београдске гимназије протестовали против укидања једног одељења друштвено-језичког смера; Министарство просвете: Преко пола студената уписује друштвено-хуманистичке науке и након њих тешко налазе посао

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 13. јун 2019.

 Било је бучно овог поподнева испред чувене београдске гимназије, која је ове године напунила 180 година. Музика, са разгласа, неколико стотина ученика, професора и родитеља који су носили пароле "Хоћемо 1/3", "Стручне предмете у стручне школе", "Не дирајте нам гимназију".

 У Првој београдској гимназији укинуто је одељење "друштвењака" и уместо тога уводи се рачунарски смер. Запослени у школи тврде да ће то довести до потпуног укидања тог смера.

Револтирани професори кажу да надлежни немају слуха за њихов захтев, а то је да се одељење друштвеног смера не укида науштрб специјализованог информатичког одељења.

"Проблем је укидање друштвено језиког смера, а ми смо за то сазнали пре 15 дана случајно. Уводи се информатичко одељење уместо друштвеног. Протестујемо јер је гимназија увек била гиманзија и зато хоћемо да то и даље буде. Уколико има простора нека се отварају и специјализована одељења, али не науштрб гимназија", рекла је за МОНДО Слатка Вучинић, професорка руског језика у Првој београдској гимназији.

Како нам је објаснила ученици у ИТ одељенима чак се и не воде као ученици гимназије.

"Немају латински језик, други страни језик, фонд часова из друштвених предмата им је драстично смањен. Ово је по мојим сазнањима једина гимназија у Београду и Србији којој се укида одељење језичког смера. Има зграда у Београду колико хоћете, нека се та одељања отварају тамо. Може и код нас, али да нам не дирају гимназију”, каже Вучинић.

Професорка Вучинић наглашава да ће од следеће недеље, уколико се не услиши њихов захтев, одржати штрајк, односно да ће часови бити скраћени на 30 минута.

Она каже да их је у уторак примио помоћник министра, али да на том састанку није дошло до договора.

"По мом мишљењу то је био монолог, не разговор. Рекао нам је да то тако мора, али да нам даје реч да ће нам следеће године вратити то одељење."

И председница синдиката школе Милка Кућеровић каже да им је на састанку објашњено да је то што траже (пет одељења природног смера, три одељења друштвеног и два ИТ одељења) немогуће.

"Мислимо да је то могуће и од тих захтева нећемо одустати. Када се појавио овај проблем школска упрва ми је рекла да не знају како се ово десило и да они воле да награде добре школе. Изгледа да појам награде и казне не разумемо исто", истакла је она и захвалила се ученицима који су дошли на час одељенске заједнице чија је тема "Не дамо 1/3."

Потпредседница Форума београдских гимназија Светлана Голубовић Шкундрић је изјавила да је та школа дала толико дипломата, научника који су из пепела подизали Србију.

"Кажу не треба нам друштвени смер. Моје колеге и ја се данас боримо са звездама и звездицама да сачувамо и да вам пренесемо традицију. Кажу да држава није препознала да нам је потребно толико друштвењака. Знате зашто? Зато што има толико купљених диплома", нагласила је Шкундрић.

Председник Форума београдских гимназија Александар Марков је питао ђаке шта постаје гимназија ако не стручна школа.

"Колико вас је слушало мултимедију, рачунарску графику, познавање рачунара? Министар се мало зарачунао. Мислили су проћи ће то тако у Првој гимназији, па ако прође ту онда ће и у свим гимназијама, јер на тржишту не требају људи који критички размичљају, требају нам роботи. Министар није погледао статистику у западној Европи. У последње време све више младих је заинтересовано у друштвено-хуманистичке науке. Не смемо да дозволимо да се на основу ИТ одељења укине језичко. Колеге од вас зависи да ли ћете одустати. Ви можете по закону да не верификујете успех ученика на крају године, а онда када не буду могли да се упису на факултет нека министар објасни", истакао је Марков који је потом позвао директора и остале запослене да им се придруже.

 Чуло се и гласно скандирање окупљених: "Излази напоље"!

ШТА КАЖЕ МИНИСТАРСТВО

После протеста огласило се ресорно министарство саопштењем да је интересовање ученика за упис у ИТ одељење ове године било огромно, а да је највеће било баш у Првој београдској гимназији.

Ту је на једно место конкурисало 11 ученика, због чега је заједнички донета одлука да се уместо једног, формирају два ИТ одељења, саопштило је данас Министарство просвете Србије.

У Министарству истичу да ИТ одељење није никоме наметнуто већ је то школа изабрала.

Министарство је као бесмислене оценило тврдње синдиката и појединаца да се увођењем специјализованих одељења урушава гимназијско образовање.

Најпре, како се истиче, интересовање ученика за специјализована одељења је ове године било огромно, затим разлика између наставног плана и програма специјализованих одељења и друштвено-језичког смера је минорна и огледа се само у фонду часова.

Такође, реформом гимназија школама су омогућени изборни програми, па је већина школа изабрала друштвено-хуманистичке програме.

Тврдње да ће неки наставници остати без посла су нетачне, јер је Прва гимназија изабрала да деци у оквиру изборног програма понуди друштвене науке, чиме је компензован фонд часова, истичу у Министарству.

Право питање у случају наставника који протестују због увођења ИТ одељења јесте да ли школе постоје због њих или због ученика.

Како је наведено, колико наставници који прете штрајком размишљају о деци види се и у њиховој поруци да неће одржавати седнице одељенских већа и да ученицима неће закључити оцене.

Министарство указује и на чињеницу да више од 50 одсто студената Универзитета у Београду студира друштвено-хуманистичке науке и да веома велики број њих тешко може да нађе запослење након студија, због чега циљ образовних реформи, између осталог, и јесте да млади остају у Србији, да стекну квалитетно знање и лакше дођу до посла.

"Зато политику уписа неће водити неколицина наставника из Прве београдске гимназије већ Република Србија, а они који на нивоу министарства буду доносили одлуке, они ће сносити одговорност", истиче се у саопштењу Мин истарства просвете.

Стратешки циљ и један од приоритета Владе Србије је развој ИТ-а, као једног од најперспективнијих сектора с годишњим растом извоза од 20 одсто, а којем недостаје око 15.000 стручњака, подсећају у министарству.

Видети још: 

Никола Танасић: Борећи се за достојанство Гимназије, боримо се и за национално достојанство Србије

(Мондо)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер