субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Убијен Моамер ел Гадафи
Хроника

Убијен Моамер ел Гадафи

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 20. октобар 2011.

 Моамер Гадафи преминуо je, под нејасним околностима, од рана које је задобио у борбама за Сирт. Град је у рукама побуњеника. Либијске прелазне власти потврдили су Гадафијеву смрт. Убијен је и његов син Мутасим Гадафи, док је Саиф ел Араб рањен и ухапшен.

Грађански рат у Либији је, после више од осам месеци крвавих борбим окончан, пошто су устаници током ноћи пробили последњу линију одбране града и заробили Моамера Гадафија, који је рањен у обе ноге и пребачен у болницу.

Гадафи је наводно заробљен у једној од полупорушених кућа недалеко од, његовог родног града Сирта, где су га, рањеног пронашли побуњеници. Један од војника који је учествовао у акцији тврде да је свргнути либијски лидер, у том тренутку, викао: "Не пуцајте, не пуцајте".

Према првим информацијама, Гадафи је покушао да побегне из Сирта у конвоју војних возила, који су бомбардовали авиони НАТО-а. У тој акцији, наводно, убијен је командант "зелених снага" Абу Бакир Јонус Џабр.

Последњи јуриш устаника на Сирт почео је рано јутрос, када су борци новог режима улетели у неколико преосталих зграда из којих су "зелене снаге" пружале отпор.

Борбе су трајале око 90 минута, а неколико возила са Гадафијевим борцима покушало је да изађе из града непосредно пред напад, али су их побуњеници зауставили.

Ухапшено је најмање 16 Гадафијевих бораца и заплењена велика количина оружја и муниције.

ТВ Ал-Арабија: Тело Гадафија стигло у Мисрату

КАИРО – Телевизија Ал-Арабија јавила је да је тело свргнутог либијског лидера Моамера Гадафија наводно стигло у Мисрату и да ће јој бити дозвољено да га сними, пренела је британска агенција Ројтерс.

Нешто раније Ал-Арабија и друге телевизије приказале су фотографију за коју либијски прелазни савет тврди да се на њој налази мртво тело Гадафија, али што независно није могло бити проверено.

За сада стижу непотврђене и контрадикторне вести из Сирта. Према Ројтерсу, на пример Гадафијев син Мутасим заробљен је жив у Сирту а према француској агенцији АФП он је пронађен мртав у том граду.

Још увек нема званичне потврде НАТО о погибији Гадафијија као ни најављеног званичног обраћања народу лидера либијског национално привременог савета, Мустафе Абдел Џалила.

Вебсајт прогадафијеве телевизије „Ал-Либија” демантовао је, међутим, вест о томе да је свргнути либијски лидер Моамер Гадафи убијен или заробљен.

„Ал-Либија” тврди да су „вести лакеја НАТО-а неосноване и да је Гадафи здрав”.

Скоро два месеца након заузимања Триполија и највећег дела земље, Гадафијеве присталице су у појединим местима пружале јак отпор, због чега вође новог либијског режима нису могле да прогласе потпуну победу.

Раније ове недеље пало је прогадафијевско упориште Бани Валид. У уторак су бивши побуњеници саопштили, да су у последњем упоришту Сирту, сузбили Гадафијеве присталице на простор од око 700 квадратних метара.

Није сигурно да ли ће Гадафијеве присталице, који су успели да побегну наставити борбу користећи велике количне оружја за које се верује да је Гадафи оставио у склоништима у удаљеној јужној пустињи.

Биографија Моамера Гадафија

Моамер Мухамед Абу Миниар ел Гадафи (70), познат као пуковник Гадафи, био је на власти у Либији више од 42 године.

Власт је освојио 1969. године у војном удару групе младих официра против режима краља Идриза и на власти је био до краја августа 2011, када су после вишемесечног грађанског рата пуковникове оружане снаге поражене од стране побуњеничких трупа, уз подршку НАТО-а..

За себе је говорио да је "брат вођа", "вођа револуције" и "краљ краљева", а у свету је познат једноставно као – "пуковник"..

Пошто је освојио власт 1969. године, Гадафи је укинуо устав Либије из 1951. и доносио законе засноване на политичкој идеологији коју је он формулисао као Трећа међународна теорија и објавио у "Зеленој књизи". Уједињене нације су Либију под Гадафијем дуго третирале као "државу партију" и током осамдесетих завеле међународне санкције режиму у Триполију.

Гадафи се веома заузимао за јединство арапских земаља. Различити планови за уједињење са Египтом или са магрепским државама нису могле да се остваре (нпр. пропала Унија са Тунисом 1974). Неколико година је покушавао да ојача уједињење афричких земаља. На основу његовог инсистирања основана је Афричка унија, која је проглашена наследницом Организације афричког јединства, која за пример има Европску унију и која би трајно требала да постане јединствени економски простор у Африци.

Гадафи се, шест дана пошто су трупе Сједињених Америчких Држава 2004. године заробиле ирачког диктатора Садама Хусеина, одрекао оружја за масовно уништење које је поседовала Либија и позвао међународне инспекторе да би утврдили да држи реч.

Имао је седморо деце, од тога шест синова и једну ћерку. Ћерка Хана је погинула у бомбардовању америчких авиона 1986. Најмлађи син Сејф-ал Араб убијен је 30. априла 2011, у НАТО бомбардовању, а том приликом је убијено и троје Гадафијеве унучади.

(РТС, Танјуг, НСПМ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер