субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вучић после састанка с Пахором: Питање КиМ се мора решити компромисом, јер замрзнути конфликт никада није добро решење; Не треба да остављамо конфликт будућим генерацијама
Хроника

Вучић после састанка с Пахором: Питање КиМ се мора решити компромисом, јер замрзнути конфликт никада није добро решење; Не треба да остављамо конфликт будућим генерацијама

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 14. мај 2021.

Председник Србије Александар Вучић изјавио је да је на састанку са председником Словеније Борутом Пахором потврђен висок ниво билатералних односа, те истакао да је и словеначком колеги пренео позиције Србије по питању КиМ, те став да се то питање мора решити компромисом, кроз дијалог, јер замрзнути конфллик никада није добро решење, што се и данас веома добро види на примерима ескалације таквих конфликата..

После „тет-а-тет” састанка Вучића и Пахора, предвиђено је да се двојица председника састану и са члановима делегација Србије и Словеније.

Вучић: Видите како се завршавају замрзнути конфликти

Београд -- Разговарали смо о многим важним питањима као и о ЕУ интеграцијама јер Словенија преузима председавање Унијом, изјавио Вучић након састанка с Пахором.

За нас је важна улога коју Словенија има у региону и увек смо се одазивали на самит Брдо-Бриони, рекао је председник Србије након разговора са словеначким колегом Борутом Пахором данас у Београду.

"За нас је најважније питање Косово, ми желимо да водимо дијалог и за то смо увек били. Видите како се завршавају замрзнути дијалози, који се активирају сваких пет година и буде мртвих", рекао је Вучић.

"Ми смо за компромисно решење, не знамо да ли ћемо о томе успети, јер је за договор потребно двоје", рекао је он.

Он је поручио да се Србија залаже и жели да води дијалог са Приштином, под окриљем Брисела.

„Били смо спремни у мају, у јуну, увек смо спремни, јер замрзнут конфликт није добар. Видите како се заврши, на сваких пет година неко га одмрзне. То нама не треба, да оставимо конфликт будућим генерацијама, већ да направимо некакав компромис“, рекао је Вучић.

То је, истакао је, политика Србије.

„А, да ли ћемо успети не могу да гарантујем, јер је за танго потребно двоје. Видећемо шта мисли друга страна и да ли су спремни за дијалог“, рекао је Вучић.

Пахор је рекао да је главни разлог његове посете Београду припрема за самит Брдо-Бриони. Казао је и да је за Словенију важно да процес проширења не застане и да се његова земља залаже да се тај процес оконча што пре.

"Проширење ЕУ на Западни Балкан је геополитичка нужност, мора ићи брже и треће, што ће бити наглашено на самиту, је да ЕУ мора да заузима цео простор Западног Балкана", казао је Пахор.

"Ми смо сада вође и имамо одговорност за мир и стабилност, и мислим само ако кренемо путем помирења и реформи можемо да очекујемо брже проширење које ће Еу видети на крају и као своју дужност", казао је још словеначки председник.

Вучић: Србија са Словенијом у последњих десет година више него удвостручила трговинску размену

Председник Србије Александар Вучић рекао је да је Србија са Словенијом у последњих десет година више него удвостручила трговинску размену.

Како је додао, она данас износи милијарду и 166 милиона евра и ствари иду у добром смеру.

Председник је поручио да чак у прва три месеца, упркос корони, имамо и даље благи раст наше укупне трговинске размене.

"Задовољан сам због тога и верујем да можемо да пронађемо још много тога заједничког што би било добро и за људе у Словенији и за људе у Србији", оценио је.

Према његовим речима, наша земља има "не само добар, већ у европским оквирима одличан економски напредак".

"Имамо високу стопу привредног раста, међу највишима у Европи и за нас је од пресудног значаја да се посветимо даљим, како економским реформама, тако и реформама у области владавине права и верујем да можемо кроз интензификацију односа и са нашим партнерима из региона и другим европским пријатељима да постигнемо још боље резултате", поручио је председник.

Вучић: Србија на европском путу, подржава здушно цео регион

Председник Србије Александар Вучић истакао је данас да се Србија налази на европском путу и подржава све друге здушно и снажно на том путу, теда нема ништа против целовитог приступа у процесу проширења Уније.

Вучић је рекао да Србија снажно подржава отварање приступних преговора и давање кандидатуре Албанији и Северној Македонији, те да никада није имала ништа против, већ је подржавала давање визне либерализације Приштини, као и што подржава европски пут Црне Горе, Босне и Херцеговине.

„Сматрамо да је важно да бринемо сви заједно о целом региону, јер живимо заједно у овом региону, једни поред других. Немамо ништа против целовитог приступа. Наравно увек ћете имати приступ на основу напретка, али немамо ништа против да постоји значајнији геополитички приступ према Западном Балкану“, рекао је он.

На питање о односу према ЕУ, имајући у виду да Србија користи кинеске и руске вакцине у борби против пандемије, Вучић је казао да не постоје идеални односи, али да је Србија на европском путу, јер сматра да је он најбољи за нашу земљу.

Подсетио је да је Србија најпре добила Фајзер вакцине, јер је са Фајзером направљем први уговор.

Тек потом, додаје, стигле су кинеске вакцине, које смо добили у највећим количинама, а онда у приближном борју АстраЗенека и руски Спутњик В.

С тим у вези он је позвао словеначке новинаре у пратњи делегације председника Борута Пахора, ако се нису вакцинисали, да се у Србији вакцинишу.

„Ако нисте вакцинисани имате шведски сто вакцина код нас, да се вакциниште, да ми узвратимо ЕУ на подршци коју смо добили претходних година“, казао је у одговору словеначком новинару.

Пахор за геополитички приступ и брзи пријем Балкана у ЕУ

Председник Словеније Борут Пахор изјаснио се данас за геополитички приступ ЕУ у процесу проширења и брзи пријем Западног Балкана, јер само то, како је рекао, може осигурати мир, безбедност и стабилност.

Пахор је, на конференцији за штампу после сусрета са председником Србије Александром Вучићем, указао да постоје актуелно две врсте забрињавајућег умора – на једној страни умор о проширења у ЕУ, а на другој у многим земљама Западног Балкана у спровођењу реформи и паду поверења у европску перспективу.

„То није у интересу ЕУ ни грађана на Западном Балкану. Са свежом стратегијом која би истакла геополитички приступ проширења желимо да упозоримо Брисел да само брзим уласком свих земаља региона може да се задрже мир, безбедност, стабилност“, подвукао је Пахор.

Он је рекао да ће наравно неки проблеми остали, али сматра да ће бити једноставније да се реше након уласка у ЕУ.

Пахор је рекао да би нека питања, која су осетљива, билатерална, могла лакше да се реше или би постала небитна, заједничким приступањем Унији.

Изразио је наду да ће Брисел разумети поруку Словеније, која почетком идуће године председава Унију.

„Ако погледате карту Европе видите да је Западни Балкан окружен земљама ЕУ. Ако погледате апсорпцијску способност ради се само о око 10 милиона људи, што није велики изазов и проблем за ЕУ, као што би био са Турском“, нагласио је он.

(Агенције)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер