петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У сукобима између војске и арапског племена у Судану погинуло 58 људи
Хроника

У сукобима између војске и арапског племена у Судану погинуло 58 људи

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 25. април 2010.

У сукобима између војске јужног Судана и арапског племена из региона Дарфур погинло је 58 припадника тог племена, а 85 је рањено, саопштили су данас званичници.

Вођа племена Ризеигат Мохамед Еиса Алиу изјавио је Ројтерсу да је сукоб избио између тог племена и Суданске народноослободилачке армије (СПЛА), али да не зна ко је кога први напао.

„То се десило у петак, а из Ризеигата је погинуло 58, а рањено 85 људи”, рекао је Алиу, додајући да се сукоб десио у Јужном Дарфуру.

СПЛА је саопштила да су их напали припадници северне војске (САФ) у граду Раџа, где је недавно убијено пет званичника владајуће Партије национални конгрес (НЦП) и још четири особе.

Портпарол САФ-а одбацио је тврдње о њховој умешаности и изјавио да је СПЛА напала Ризеигат у Дарфуру, што је, према његовим речима, „јасно кршење мировног споразума”.

Мировним споразумом 2005, којим је окончан 21- годишњи грађански рат, јужном делу земље дозвољено је да задржи одвојену војску и оснује полуаутономну владу.

У јужном Судану већинско хришћанско становништво треба да на референдуму 9. јануара 2011. године одлучи да ли ће се одвојити од муслиманског севера.

Судану су 11. априла одржани први вишепартијски локални, парламентарни и председнички избори у последње 24 године, на којима су бирачи бирали председника државе, председника полуаутономног југа земље, посланике скупштина и гувернере.

Избори су трајали пет дана и били су праћени бојкотима и оптужбама за изборну крађу, а објављивање резултата се данима одлаже.

(Танјуг)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер