Početna strana > Hronika > U Srbiji štrajkuje čak 16.000 državnih službenika
Hronika

U Srbiji štrajkuje čak 16.000 državnih službenika

PDF Štampa El. pošta
utorak, 19. oktobar 2010.

Širom Srbije i juče su masovno odlagana suđenja, osim u hitnim predmetima. Sudije i porotnici traže isplatu svih naknada od početka 2010. godine.

Gotovo 16.000 državnih službenika u Srbiji je u generalnom štrajku ili se za njega sprema! Uz 11.500 sudskih administrativaca, od juče protestuje i 3.250 sudija porotnika, a od sutra će na po sat vremena svakodnevno rad obustavljati i 1.000 zaposlenih u Upravi za trezor.

Zaposleni u sudskoj administraciji juče su na sastanku sa predstavnicima Ministarstva pravde ponovo odbili ponudu o povećanju plata od 30 odsto i ostali u generalnom štrajku, dok su porotnici održali polučasovni protest tražeći isplatu zaostalih naknada.

- Državni sekretar Ministarstva pravde Slobodan Homen došao je na sastanak sa istom ponudom koju smo već odbili i nikako ne želimo da je prihvatimo. Ipak, blagi pomak je napravljen time što je Homen obećao da će sve pokušati da zajedno sa nama nastupi pred Ministarstvom finansija - kaže za Press sekretar Sindikata pravosuđa Srbije Slađanka Milošević.

Homenovo obećanje

Ona ističe i da oko 11.500 zaposlenih sigurno nastavlja generalni štrajk.

- Nadamo se da ćemo najkasnije u sredu imati sastanak sa Ministarstvom finansija, kao i da će gospodin Homen održati reč i podržati naše zahteve - istakla je Miloševićeva, navodeći da je za 21. oktobar zakazan i sastanak predstavnika sindikata i Međunarodnog monetarnog fonda.

Društvo sudija porotnika Srbije, kojih ukupno ima 3.250, održalo je juče polučasovne skupove ispred svih viših sudova u Srbiji zbog neisplaćenih naknada od početka godine, kao i odluke Visokog saveta sudstva koje im, kako kažu, ukida te naknade.

- Tražimo da se ukine sporna odluka Visokog saveta sudstva i da se povede rasprava o boljim rešenjima - navodi predsednik Udruženja sudija porotnika Branislav Stošić.

Zbog štrajka sudske administracije suđenja su i juče odlagana, izuzev u hitnim predmetima. U krivičnim odeljenjima to su pritvorski predmeti, dok su u građanskom odeljenju to predmeti iz porodičnih odnosa, oni koji se tiču privremenih mera, radni i stambeni sporovi, postupci za ometanje državine.

Takođe, uz minimum procesa rada funkcionišu i sve službe suda - pisarnica, daktilo biro, prijemna kancelarija i pravosudna straža.

Za sutra su protest najavili i radnici Uprave za trezor.

- Na sastanku našeg odbora biće odlučeno na koji način ćemo tražiti svoja prava. Najverovatnije će to biti svakodnevne jednočasovne obustave rada - kazao je za Press predsednik Sindikata zaposlenih u Upravi za trezor Joška Čolaković.

Zarađuju 23.000 dinara

Zaposleni u toj upravi navode da primaju plate od 18.000 do 32.000 dinara. Većina ih ima oko 23.000. Žale se i da im plate nisu povećane od 2003.

Ne odustaju ni policajci

Predsednik policijskog sindikata Srbije Veljko Mijailović istakao je da ni policija ne odustaje od protesta.

- I dalje smo u protestu, a kako smo već najavili, u sredu ćemo održati štrajk upozorenja - istakao je Mijailović i naglasio da ukoliko Vlada Srbije odluči da im ispuni zahteve, jednočasovne obustave rada neće biti.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner