Početna strana > Hronika > U Skelanima služen parastos za 305 Srba ubijenih u otadžbinskom ratu, od kojih je 69 ubijeno na današnji dan, za šta niko nije odgovarao; Mediji u FBiH i Srbiji bojkotovali godišnjicu zločina
Hronika

U Skelanima služen parastos za 305 Srba ubijenih u otadžbinskom ratu, od kojih je 69 ubijeno na današnji dan, za šta niko nije odgovarao; Mediji u FBiH i Srbiji bojkotovali godišnjicu zločina

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 16. januar 2017.

Kod Centralnog spomenika srpskim civilima i vojnicima u Skelanima kod Srebrenice danas je služen parastos i prislužene svijeće za pokoj duša 305 Srba iz ovog mjesta i okolnih sela, koje su srebreničke muslimanske snage ubile u građanskom ratu, a njih 69 je usmrćeno na današnji dan 1993. godine.

Najmlađa žrtva bio je petogodišnji Aleksandar Dimitrijević a njegov brat Radislav 12 godina. Sve ubice su na slobodi. 

Više stotina stanovnika srednjeg Podrinja sa obje strane Drine prisustvovalo je parastosu, kao i brojne delegacije.

Cvijeće su položili izaslanik predsjednika Republike Srpske Miladin Dragičević, delegacija Narodne skupštine Republike Srpske koju je predvodio poslanik Obren Marković, pomoćnik ministra rada i boračko invalidske zaštite Duško Milunović, delegacija Boračke organizacije Republike Srpske predvođena predsjednikom Milomirom Savčićem, delegacija Saveza logoraša Republike Srpske, te delegacije boračkih organizacija i opština Srebrenica, Bratunac, Zvornik, opštine Bajina Bašta u Srbiji i brojne stranačke delegacije.

Od 305 ubijenih Srba iz ovog kraja u posljednjem ratu više od polovine bilo je civila, žena, djece i staraca. Oko 30 lica je nestalo prije 24 godine, četvoro još nije pronađeno.

Jake muslimanske snage iz Srebrenice sa nekoliko hiljada vojnika pod komandom Nasera Orića, upale su na današnji dan 1993. godine u zoru u srpska sela Kušiće, Ćosiće, Kalimaniće i još neka, a zatim i Skelane, ubijajući, pljačkajući i paleći sve što je srpsko, sa jasnom namjerom da izvrše etničko čišćenje i potpuno zatru tragove srpskog života i postojanja na ovom prostoru, što potvrđuje skrnavljenje srpskih grobalja - lupanje krstova i nadgrobnih spomenika.

Za ovaj, kao ni za druge brojne muslimanske zločine počinjene nad Srbima u srednjem Podrinju niko nije odgovarao, a nisu obuhvaćeni ni optužnicom u sudskom procesu koji se vodi protiv Nasera Orića i njegovih saradnika u Sudu BiH.

(RTRS)

Mediji u Srbiji i Federaciji BiH potpuno izignorisali godišnjicu zločina, iako su zločinci na slobodi! 

Mediji u Federaciji BiH i Srbiji, kojima su inače puna usta "Srebrenice" nisu se udostojili da podsete na stravičan zločin koji je počinjen u ovoj opštini, koji pritom još nije rasvetljen i gde su sve ubice nevinih civila još uvek na slobodi.

Godišnjica zločina u Skelanima nije bila "dovoljno važna" da bi je preneli "građanski" bošnjački mediji Kliks.ba i Oslobođenje, kao ni N1, Blic i B92, ni brojni drugi mediji u Srbiji, koji su inače jako osetljivi kada je u pitanju termin koji treba upotrebiti za zločin nad muslimanskim zarobljenicima 11. jula, ali im 16. januar izgleda nije naročito važan datum.

Da obeleži zločin nad Srbima nije se udostojio ni Vučićev propagandni bilten za obračun sa političkim protivnicima Informer, ni njegovo gebelovsko elektronsko glasilo Pink.

(NSPM)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner