четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У Скеланима служен парастос за 305 Срба убијених у отаџбинском рату, од којих је 69 убијено на данашњи дан, за шта нико није одговарао; Медији у ФБиХ и Србији бојкотовали годишњицу злочина
Хроника

У Скеланима служен парастос за 305 Срба убијених у отаџбинском рату, од којих је 69 убијено на данашњи дан, за шта нико није одговарао; Медији у ФБиХ и Србији бојкотовали годишњицу злочина

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 16. јануар 2017.

Код Централног споменика српским цивилима и војницима у Скеланима код Сребренице данас је служен парастос и прислужене свијеће за покој душа 305 Срба из овог мјеста и околних села, које су сребреничке муслиманске снаге убиле у грађанском рату, а њих 69 је усмрћено на данашњи дан 1993. године.

Најмлађа жртва био је петогодишњи Александар Димитријевић а његов брат Радислав 12 година. Све убице су на слободи. 

Више стотина становника средњег Подриња са обје стране Дрине присуствовало је парастосу, као и бројне делегације.

Цвијеће су положили изасланик предсједника Републике Српске Миладин Драгичевић, делегација Народне скупштине Републике Српске коју је предводио посланик Обрен Марковић, помоћник министра рада и борачко инвалидске заштите Душко Милуновић, делегација Борачке организације Републике Српске предвођена предсједником Миломиром Савчићем, делегација Савеза логораша Републике Српске, те делегације борачких организација и општина Сребреница, Братунац, Зворник, општине Бајина Башта у Србији и бројне страначке делегације.

Од 305 убијених Срба из овог краја у посљедњем рату више од половине било је цивила, жена, дјеце и стараца. Око 30 лица је нестало прије 24 године, четворо још није пронађено.

Јаке муслиманске снаге из Сребренице са неколико хиљада војника под командом Насера Орића, упале су на данашњи дан 1993. године у зору у српска села Кушиће, Ћосиће, Калиманиће и још нека, а затим и Скелане, убијајући, пљачкајући и палећи све што је српско, са јасном намјером да изврше етничко чишћење и потпуно затру трагове српског живота и постојања на овом простору, што потврђује скрнављење српских гробаља - лупање крстова и надгробних споменика.

За овај, као ни за друге бројне муслиманске злочине почињене над Србима у средњем Подрињу нико није одговарао, а нису обухваћени ни оптужницом у судском процесу који се води против Насера Орића и његових сарадника у Суду БиХ.

(РТРС)

Медији у Србији и Федерацији БиХ потпуно изигнорисали годишњицу злочина, иако су злочинци на слободи! 

Медији у Федерацији БиХ и Србији, којима су иначе пуна уста "Сребренице" нису се удостојили да подсете на стравичан злочин који је почињен у овој општини, који притом још није расветљен и где су све убице невиних цивила још увек на слободи.

Годишњица злочина у Скеланима није била "довољно важна" да би је пренели "грађански" бошњачки медији Кликс.ба и Ослобођење, као ни Н1, Блиц и Б92, ни бројни други медији у Србији, који су иначе јако осетљиви када је у питању термин који треба употребити за злочин над муслиманским заробљеницима 11. јула, али им 16. јануар изгледа није нарочито важан датум.

Да обележи злочин над Србима није се удостојио ни Вучићев пропагандни билтен за обрачун са политичким противницима Информер, ни његово гебеловско електронско гласило Пинк.

(НСПМ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер