петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У Паризу данас заседа извршни савет Унеска, на дневном реду и захтев за пријем Косова
Хроника

У Паризу данас заседа извршни савет Унеска, на дневном реду и захтев за пријем Косова

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 07. октобар 2015.

У Паризу данас почиње 197. заседање Извршног савета Унеска, на чијем се прелиминарном дневном реду налази и предлог препоруке за пријем Косова у чланство те организације.

Извршни савет "препоручује Генералној конференцији (која заседа у новембру) да прими Косово у чланство Унеска", наводи се у документу који ће бити разматран током 197. заседања од 7. до 22. октобра у Паризу.

Заседање почиње седницом Бироа Извршног савета, а одлука о коначним темама за расправу очекује се на првој пленарној седници 12. октобра.

Захтев за пријем Косова у Унеско 43. је тачка прелиминарног дневног реда.

Захтев је формално поднела Албанија, а подржало га је 45 земаља. У образложењу припремљеног документа се наводи да је у име Косова захтев за пријем у Унеско поднео заменик премијера и шеф дипломатије Хашим Тачи у писму генералном директору 4. августа.

Наводи се такође и да "државе које нису чланице УН могу бити примљене у чланство Унеска на препоруку Извршног савета, двотрећинском већином гласова Генералне конференције".

У предлогу одлуке наводи се да Извршни савет доноси препоруку да Генерална конференција прими Косово у чланство, имајући у виду да "Косово прихвата устав те организације и да је спремно да испуњава обавезе које проистичу из чланства и учествује у трошковима" .

Генерална конференција Унеска одржава се од 3. до 18. новембра. Генералну конференцију чине представници 195 земаља чланица, а заседа сваке друге године. Свака земља чланица има један глас.

Захтев Албаније за пријем Косова у Унеско подржали су САД, Немачка, Британија, Француска, Аустрија, Словенија, Ирска, Холандија, Луксембург, Данска, Финска, Шведска, Турска као и Естонија, Летонија и Литванија.

Захтев су подржали и Уједињени Арапски Емрати, Саудијска Арабија, Катар и Кувајт. Пријем Косова у Унеско подржали су и Бахреин, Белизе, Буркина Фасо, Чад, Костарика, Обала Слоноваче, Доминиканска Република, Салвадор, Габон, Гамбија, Гана, Гренада, Гвинеја, Хаити, Хондурас, Јордан, Лесото, Оман, Панама, Папуа Нова Гвинеја, Сенегал, Сомалија, Јужни Судан, Того, Танзанија, Вануату.

(Блиц) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер