недеља, 28. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Македонија: Ухапшени терористи у Куманову носили обележја "УЧК"; РТС - Лидери терористичке групе познати по везама са Харадинајем, Куртијем и Мандухом Тачијем
Хроника

Македонија: Ухапшени терористи у Куманову носили обележја "УЧК"; РТС - Лидери терористичке групе познати по везама са Харадинајем, Куртијем и Мандухом Тачијем

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 11. мај 2015.

Копенхаген -- Председник Парламентарне скупштине ОЕБС Илка Канерва позвао је све политичаре и грађане у Македонији да заједно раде на промовисању безбедности и дијалога.

Осим тога, он је упозорио да се не сме дозволити старим етничким поделама да поново оживе у време политичких превирања.

Како је саопштио ОЕБС, Канерва је у име парламентарне скупштине ОЕБС упутио саучешће породицама и пријатељима жртава и позвао на спровођење непосредне и кредибилне истраге поводом недавних напада у тој земљи.

"Кључно је да се сви сектори друштва усредсреде на промовисање мира, сарадње и заштите од било каквих покушаја да се поново врате старе етничке поделе, чије постојање се противи безедности нације и њеном напретку", рекао је Канерва.

Председник Парламентарне скупштине подвукао је да политичка криза у Македонији мора да буде решена што је пре могуће путем институција и на основу демократских принципа у циљу обезбеђивања безбедности у, како је рекао, критична времена и позвао политичаре да реше кризу која паралише земљу.

"Они се морају ослонити на државне институције, које се руководе владавином права, како би превазишли садашњу ситуацију. Неуспех у томе представља претњу не само за стабилност и безбедност земље већ и за регион. Такође, суседи Македоније, морају се сада понашати у складу са посебном одговорношћу коју имају у промовисању стабилности", додао је Канерва.

Председник Парламентарне скупштине позвао је политичке лидере у Скопљу да у потпуности прихвате подршку ОЕБС-а и међународне заједнице у овом тренутку .

Косовска веза за дестабилизацију Македоније

Лидери групе која је напала Куманово су петорица Албанаца с Косова који су од раније познати по формирању паравојних структура у региону, саопштиле су македонске власти. За великим бројем чланова групе биле су расписане међународне потернице. Такође, познати су и по везама са албанским политичарима са Косова и из Македоније, међу којима су Рамуш Харадинај, Мендух Тачи и Аљбин Курти.

Ризај Бег

Портпарол македонског МУП-а Иво Котевски навео је да су осумњичени као лидери групе Мухамед Краснићи, такозвани "Командант Малишева", Мирсад Ндрецај – "Командант НАТО", Сами Ушкини – "Командант Соколи", Бег Ризај – "Командант Бегу" и Деме Шеху – "Јунику", сва петорица са Косова.

Ризај Бег ("Командант Бегу") био је припадник "Ослободилачке војске Косова" у зони Дукађин, под командом Рамуша Харадинаја. После рата, једно време био је Харадинајев телохранитељ.

Албански извори на Косову тврде да је вођа ове групе био Џафер Зимбери, такође ветеран "ОВК", али и кандидат за посланика на листи Алијансе за будућност Косoва Рамуша Харадинаја.

Џафер Зимбери и Рамуш Харадинај

И Мирсад Ндрецај ("Командант НАТО") познат је по вези са Харадинајем. Током рата 2001. године, био је један од локалних команданата "Ослободилачке националне армије". Недавно је преузео одговорност за напад на караулу Гошинце, тврдећи да се за такву акцију одлучио јер су албански лидери, зарад личних интереса, издали идеје за које се борио.

Ндрецај је, после рата у Македонији, био један од утицајнијих чланова Алијансе за будућност Косова (Харадинајева партија) у Ђаковици. Једном приликом је ухапшен због претњи судијама у том граду.

Мирсад Ндрецај и Рамуш Харадинај

Међу осумњиченима је и Сами Укшини, познат и по ратном надимку "Командант Сокољи", који је такође из Ђаковице. Бар десетак чланова његове породице борило се у редовима "ОВК" на Косову, "ОНА" у Македонији и "ОВПБМ" на југу Србије. Током сукоба у Македонији, био је командант бригаде у региону Липкова.

Ушкини, који је непосредно после рата у Македонији отворено подржавао партију Алија Ахметија, у међувремену је, како се чини, променио страну, па је у серији прислушкиваних разговора које је објавила македонска опозиција, разговарао са лидером Демократске партије Албанаца Мандухом Тачијем, са којим је, судећи према транскриптима, био у пријатељским односима.

Четврти осумњичени Дем Шеху ("Јунику") је из Дечана и ветеран је ратова на Косову и у Македонији. После рата у Македонији, једно време је био телохранитељ Алија Ахметија (Демократска унија за интеграције) и одржавао је блиске везе са високим званичницима Ахметијеве партије.

Мухамед Краснићи

Још један ветеран ратова у Македонији и на Косову је Мухамед Краснићи, или "Командант Малишева". Његов брат Албан је високи функционер Покрета "Самоопредељење" Аљбина Куртија.

Раде Мароевић

(РТС)

Шта пише у Белој књизи Владе Србије о терористима из Куманова: Отмице, мучења, убијања

Тројица терориста који су се током претходна два дана борили у Куманову од раније су познати српској полицији, као официри "ОВК" ("Ослободилачке војске Косова"). Њихова имена налазе се у Белој књизи Владе Србије, са свим злочинима које су починили на територији Косова.

АДЕМ ШЕХУ - обучавао терористе у камповима

Бивши официр албанске армије, активно је учествовао у обуци албанских терориста у камповима у Албанији.

По доласку на КиМ, јуна 1999. године, постао је један од руководилаца "ОВК" у оперативној зони Лаб, командант 153. бригаде, која је деловала на подручју Голака и на путном правцу Приштина - Лесковац, односно у селима Качикол, Граштица, Колић и др.

Веома блиске контакте одржавао је са Сејдијем Весељијем и Рустемом Мустафом, званим "Реми", тада командантом оперативне зоне Лаб.

Чланови групе којом је руководио Шеху, убили су, 31.08.1999. године, у реону села Зебнице, Драгана Перића, из Грачанице, Синишу Марковића, из Бадовца, и Јовановић Н., из Сушице.

Такође, ова група је отела Милорада Поповића, а одговорна је и за отмице Славише Стевића, из Бадовца, и Предрага Микића, званог "Прота", из Сушице.

Након потписивања Кумановског споразума, главни штаб "ОВК" оперативне зоне Лаб, у којем се налазио Шеху, донео је одлуку о формирању илегалних терористичких група, задужених за етничко чишћење на подручју општина Подујево и Приштина.

Почетком децембра 2000. године, Шеху се вратио у Албанију, где је наставио са активностима у оквиру ФНУА и АНА, као његовог војног крила.

МАЛИЋ НДРЕЦАЈ - командант бригаде задужене за затвор у којем су мучени и убијани киднаповани Срби

Рођен је у селу Мачитева, општина Сува Река.

Након формирања оперативне зоне ОВК Дукађин, Рамуш Харадинај је Ндрецаја именовао за команданта 132. бригаде "ОВК", зване "Мурат Зенељи", са седиштем у селу Јабланица. Ова бригада је руководила затвором у којем су мучени и убијани киднаповани Срби.

По доласку КФОР-а и УНМИК-а на КиМ, руководио је специјалном јединицом званом "Зла река", чији су припадници извршили велики број кривичних дела над  неалбанским становништвом на подручју Ђаковице.

Након формирања штаба "АНА", у селу Дебалде, општина Витина, 2002. године, Ндрецај је постављен за команданта, са посебним задужењем да организује обуку припадника "АНА".

По инструкцијама Рамуша Харадинаја, Ндрецај је учествовао у оружаним сукобима у Куманову (Македонија), где је предводио терористичку групу у оквиру "ОНА", при чему је користио псеудоним "командант Маља".

Такође, активан је на плану илегалног допремања оружја и друге војне опреме из Албаније за потребе терориста на подручју Прешева, Бујановца, Медвеђе и Македоније.

У том контексту, са својом групом, преузима оружје из магацина на подручју Дечана и складишти га у непосредној близини административне границе са југом Србије, као и државне границе са Македонијом.

Због овакве активности, марта месеца 2003. године, ухапшен је од стране припадника КФОР-а, да би после извесног времена био пуштен.

САМИ (Брахим) УКШИНИ - звани "Сокољ"

Рођен 15.10.1967. године у селу Морина, општина Ђаковица. Заједно са Садријем Авдуљијем, формирао је и руководио терористичком групом која је деловала на подручју Ђаковице.

Група је бројала 35 чланова и била је наоружана аутоматским и полуаутоматским пушкама, минобацачима, тешким митраљезом и једним топом.

Извршила је више оружаних напада, током 1998. године, на припаднике МУП-а Републике Србије и Војске Југославије.

Био је заменик Малића Ндрецаја, команданта оперативне зоне Куманово, којој је припадала 113. бригада "Исмет Јашари", на челу са Куштримом Хоџом.

Ана Роланд

(Блиц)

Ухапшени терористи из Македоније, Албаније и са Косова

Основно јавно тужилаштво за борбу против организованог криминала и корупције у Скопљу поднело је кривичну пријаву због тероризма, угрожавања уставног поретка и безбедности против 30 особа које су се у суботу предале полицији, а биле су део терористичке групе која се 9. маја сукобила са полицијом у Куманову. Свима је одређен притвор од 30 дана.

Како преносе македонски медији, за 18 ухапшених из групе у Куманову утврђено је да су са Косова, деветорица су држављани Македоније, а један ухапшени је албански држављанин са пребивалиштем у Немачкој, преносе македонски медији.

Неколико њих признало је да су у Македонију ушли илегалним путем.

Из групе од 30 ухапшених њих 23 терете се за терористичко угрожавање уставног поретка и безбедности, удруживање због непријатељске делатности и недозвољеног држања оружја, док се седам притворених сумњичи за терористичко угрожавање уставног поретка и безбедности.

По окончању полицијске акције у Куманову, која је почела 9. маја, а трајала више од 30 сати, поред осам полицајаца погинуло је и 14 особа за које се претпоставља да су припадници терористичке групе. У акцији је рањено 37 полицајаца.

Према наводима македонског МУП-а, терористичка група је у Македонију ушла почетком маја, а бројала је око 40 људи.

Како је јуче саопштено из македонског МУП-а, према првим сазнањима, већи део групе која се сукобила са полицијом у Куманову учествовао је у нападу на полицијску караулу код села Гошинце пре месец дана.

(РТС) 

Блиц: Крвави и са обележјима УЧК - Ово су полицијске фотографије ухапшених у Куманову

На новом видеу, постављеном на каналу македонске полиције, могу се видети шесторица ухапшених терориста због којих је Куманово било два дана под опсадом.

Ова терористичка група има више од 40 припадника, а наводно су планирали нове нападе, и на државне институције.

Код њих је пронађен велики арсенал оружја, а део ухапшених је од раније познат полицији и сви су дошли са територије Косова.

Полиција је додала да су они у Македонију ушли пре неколико дана и потом унапред припремали тактику напада.

У кумановском Дивљем насељу, у коме је током викенда било оружаних сукоба македонских снага безбедности и терориста, живот се јутрос враћа у нормалу, иако у већем делу тог насеља још нема струје. Ипак, последице вишедневне драме видљиве су на инфраструктури Куманова.

Коначних података о страдалим и повређеним и даље нема. Медини наводе да је у сукобима погинуло осморица полицајаца, а 37 је повређено. Неутрализовано је 14 терориста, а за сада се не саопштава да ли има погинулих међу локалним становништвом.

Полицијска акција у Куманову је завршена и њоме је неутрализована једна од најјопаснијих криминалних група на Балкану, изјавио је портпарол македонског МУП-а Иво Котевски.

Македонска полиција објавила је видео снимак терориста ухапшених након сукоба у Куманову.

(Блиц)

Шта је остало после терориста

Куманово -- Трагови бојног поља у кумановском насељу Диво на све стране - гареж, чауре, порушене куће, разбијени кровови, изрешетани зидови, врата и прозори.

На десетине камиона и погребних возила напушта место обрачуна полиције и терористичке групе.

Јутро након окршаја је мирно. Одјекне по која детонација, али нема разлога за панику, припадници специјалних јединица рашчишћавају терен на коме се у протекла два дана одиграо окршај са терористичком групом.

Како јавља репортер Б92, насеље у коме су вођени окршаји изгледа као после рата, велика је гужва, јер сви долазе да виде шта се десило, али је полиције мање него јуче.

Људи углавном избегавају да говоре за медије и осим што изражавају разочарање због свега што се десило - не желе да коментаришу догађаје из претходних дана. Ипак, неки од њих за све "криве власт".

Претпоставља се да у рушевинама има још експлозивних направа, али и жртава терористичког напада. Ипак званичних информација о страдалим цивилима још увек нема.

Многи становници се не могу још вратити, јер су им куће разрушене, а они који се враћају узнемирени су због поломљеног стакла, остатака муниције, трагова људске крви, јавили су локални медији.

Грађани и активисти, који од уторка, 5. маја, учествују у антивладиним протестима, најавили су да ће вечерас уместо протеста одати почаст погинулим полицајцима.

(Б92-Блиц-Танјуг-Бета)

Приштина послала специјалне јединице „Росу“ на македонску границу

Приштина -- Специјалне јединице косовске полиције "Росу" распоређене су на граници са Македонијом након информација да су грађани Косова учествовали у нападу у Куманову.Јаке полицијске снаге послате су на границу са Македонијом у недељу у поноћ, пренела је телевизија Кохавижн.

Припадници "Росу" су подељени у две групе. Неколико јединица стационирано је у Ђенерал Јанковићу, а друге у делу границе на територији општине Гњилане.

Одлука да се пошаљу јединице "Росу" на границу са Македонијом донета је након најнових догађаја у Куманову.

Полиција Косова наставиће да надгледа прелазе на граници са Македонијом, након информација да је у терористичкој групи која се сукобила са македонским полицијским снагама било и грађана Косова, преноси ТВ Кохавижн.

 У Куманову мирно, полиција на улицама

Куманово -- У кумановском насељу Диво, у коме је током викенда било оружаних сукоба македонских снага безбедности и терориста, живот се јутрос враћа у нормалу.

Међутим, у већем делу тог насеља још нема струје.

Насеље Диво, које је током протекла два дана било блокирано и из кога су бројне породице евакуисане, од јутрос је отворено и живот се у њему одвија сасвим нормално, у оном делу где није било оружаних сукоба.

Школе, међутим, данас неће радити.

На ободима насеља и даље се налази неколико полицијских пунктова, али у много мањој мери него што је то било јуче, јавио је Тањугов извештач са лица места.

Куманово су напустили припадници специјалних јединица, а граду су и даље присутни припадници полиције са панцирима и наоружани дугим цевима.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер