петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У Конгресу САД представљена резолуција у којој се истиче да је у Сребреници почињен геноцид и осуђује сваки покушај његовог негирања
Хроника

У Конгресу САД представљена резолуција у којој се истиче да је у Сребреници почињен геноцид и осуђује сваки покушај његовог негирања

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 14. јун 2015.

У Конгресу САД представљена је резолуција у којој се истиче да је у Сребреници почињен геноцид и у којој се осуђује сваки покушај његовог негирања.

У резолуцији се наводи да Представнички дом Конгреса САД сматра да су српске снаге у Босни и Херцеговини од 1992. до 1995. спроводиле политику агресије и етничког чишћења и геноцид и да "осуђује изјаве које негирају или доводе у питање да масакр у Сребереници предстаља геноцид".

Републикански конгресмен Крис Смит, копредседавајући босанског кокуса, представио је у резолуцију о Сребреници, коју је подржало 28 парламентараца, по 14 из Републиканске и Демократске странке, од којих су многи чланови Одбора Представничког дома за спољне послове, обављено је у суботу на сајту www.босниакс.нет.

"Хиљаде невиних који су брутално убијени у Сребреници заслужују наше сећање на трагедију због онога што она јесте: геноцид. Међународна заједница мора да осигура да одговорни буду приведени правди због својих дела и да научи лекције из Сребренице са циљем спречавања будућих зверстава, посебно у садашњим конфликтима у Централној Африци, Бурундију и Сирији", наводи се у саопштењу америчке Хелсиншке комисије, којом председава конгресмен Смит.

У резолуцији се охрабрују САД да наставе политику подршке независности и територијалног интегритета БиХ, миру и стабилности у југоисточној Европи и правима свих људи у региону да се, без обзира на етничку или верску припадност, "врате својим кућама и уживају користи демократије, владавине права и економских могућности".

Такође се поздравља хапшење и изручење Трибуналу у Хагу свих особа оптужених за ратне злочине, злочине против човечности и геноцид, посебно Радована Караџића и Ратка Младића, "што је помогло јачању мира и охрабрило помирење међу земљама региона и њихових грађана".

У документу се истиче значај рада Међународне комисије за нестала лица и изражава поштовање за "хиљаде невиних људи убијених у Сребреници" у јулу 1995, као и за све стране грађане, укључујући америчке држављане и оне у Србији, БиХ и другим земљама региона који су ризиковали своје животе у одбрани љдуских права и основних слобода.

(Танјуг)    

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер